Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 października 2022

Można wynająć lokal na dworcu. PKP ma ofertę dla biznesu

Drukuj

Trwa przebudowa dworca kolejowego przy stacji w centrum. Po zakończeniu prac część pomieszczeń wynajmie w nim miasto. PKP zamierza także udostępnić lokal na działalność komercyjną.

Przebudowa ruszyła w grudniu zeszłego roku. Budynek ma zostać oddany do użytku w I połowie 2023 r. W efekcie modernizacji obiekt odzyska dawny blask, a w środku znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety i powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Przeniesie się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. W holu znajdzie się miejsce na automaty ze słodyczami czy napojami. Kolejowa spółka dysponuje jeszcze wolnym lokalem, który może zostać przeznaczony na działalność komercyjną.

Pomieszczenie o powierzchni 24,6 m2 znajduje się na parterze, w środkowej części budynku. Miesięczna stawka najmu wynosi 150 zł brutto/m2, z opcją negocjacji. Lokal będzie w stanie deweloperskim, z możliwością własnej aranżacji. Dostępna będzie w nim energia elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, a także zapewniony wywóz śmieci. Przed budynkiem ulokowany zostanie parking, znajdą się tam również stojaki rowerowe.

Szczegółowych informacji o ofercie udziela Bianka Hadyk z PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami, tel: 691 500 853, e-mail:bianka.hadyk@pkp.pl

Przedstawiciele PKP podkreślają, że na dworcu wdrożonych zostanie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku: w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Ciekawostką będą ogrody deszczowe suche, które powstaną w sąsiedztwie budynku. Na powierzchni 256 m kw. zostanie zasadzonych około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Warte 15,62 mln zł brutto zadanie realizuje spółka Berger Bau Polska. Projekt przebudowy opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C.

30

W rejonie dworca trwa przebudowa układu drogowego i modernizacja torowiska. Powstał tam już tunel pod torami, którym samochodem, pieszo czy rowerem można szybko, sprawnie i bezpiecznie przemieszczać się między częściami miasta przeciętymi linią kolejową. Dla upłynnienia ruchu wybudowano ronda.

Na stacji zmodernizowano perony i zbudowano prowadzące do nich przejście podziemne.

W budowie jest centrum przesiadkowe, do którego dojadą autobusy i w którym znajdą się parkingi mogące pomieścić 375 aut. Budowana jest także droga łącząca ten rejon z ul. Sobieskiego w okolicy Urzędu Pracy.

Warta 229 mln zł inwestycja – realizowana przez konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex Dąbrowy Górniczej – zyskała 82,5 mln zł dofinansowania: 56,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz 26 mln zł z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza