Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 listopada 2019

Motoryzacyjna ekstraklasa gościła w Dąbrowie

Drukuj

Dąbrowa Górnicza gościła przedstawicieli branży motoryzacyjnej z całego świata. To nie przypadek, bo miasto jest ważnym punktem na mapie tego sektora gospodarki.

Okazją była trzecia edycja International Automotive Business Meeting (IABM) – konferencji, która 13 i 14 listopada odbyła się w dąbrowskim hotelu Holiday Inn. To dwudniowe międzynarodowe wydarzenie upłynęło pod znakiem dynamicznych biznesowych i merytorycznych spotkań najważniejszych przedstawicieli rynku automotive z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, reprezentantów polskich i międzynarodowych organizacji oraz instytucji zaangażowanych w budowanie przyszłości motoryzacji na świecie.

– Bardzo się cieszę, że spotkanie odbywa się w Dąbrowie Górniczej. Mocno śledzimy i nadążamy za trendem, który jest obecny w Europie, w Polsce i w naszym regionie. Konsekwentnie realizujemy politykę gospodarczą w mieście, którą koncentrujemy na przyciąganiu właśnie branży automotive, w której widzimy szansę na rozwój nie tylko naszego miasta, ale całego regionu – powiedział Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Branża motoryzacyjna mocno zakotwiczyła w mieście. Obecni są tu przedstawiciele „wielkiej piątki”, światowi potentaci – Saint-Gobain (szyby samochodowe), Ficosa (lusterka), NGK (filtry ceramiczne), Brembo (tarcze hamulcowe), a także SK Innovation (separatory do baterii litowo-jonowych), który buduje swój zakład w Tucznawie. Oprócz nich działa kilkanaście mniejszych firm, kooperujących z większymi producentami.

Konferencyjne dyskusje skupiły się na przyszłości branży i jej ewolucji w kierunku elektromobilności i pojazdów autonomicznych.

– Następuje ogromna zmiana na rynku motoryzacyjnym. To, co się dzieje na całym świecie, będzie miało również odzwierciedlenie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie 62% firm to branża automotive. Cała branża przygotowuje się na zmiany, widzimy to jako ogromną szansę nie tylko dla rynku motoryzacyjnego, ale dla ekonomii kraju – mówił Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Elektromobilność wkracza do dużych miast, praktycznie w każdym mieście są już elektryczne autobusy, bo to jest nasze główne zadanie. Nawet dziś w ramach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej rozmawialiśmy o zakupie kolejnych – zauważył Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Moderatorem IABM był znany dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski, który dzielił się swoimi interesującymi spostrzeżeniami.

– To jest prawdziwa konferencja, pada tutaj tak ogromna ilość ważnych informacji na temat tego, co się dzieje w motoryzacji. Analizy, które tutaj są prezentowane, mówią na dobrą sprawę wszystko o pewnych trendach: o zastanej sytuacji, co dalej z motoryzacją, co dalej z samochodem, jakie będą źródła napędu, jakie będą zagrożenia, czy jesteśmy w stanie to ocenić? Tutaj mówimy również o jednej bardzo ważnej rzeczy, trzeba sobie to powiedzieć wyraźnie, bo na tym polega siła tego spotkania, że wejście elektromobilności to naturalna ewolucja – przechodzenie z jednego stanu w drugi – podkreślił Zientarski.

W konferencji uczestniczyło ponad 300 przedstawicieli firm z Polski, Europy oraz największych światowych rynków motoryzacyjnych, takich jak Chiny, Japonia, Indie oraz Stany Zjednoczone.

– Trzecia edycja IABM jest wyjątkowym wydarzeniem łączącym w sobie wiedzę techniczną, akademicką związaną z badaniami dotyczącymi pojazdów elektrycznych i systemami ADAS wraz z praktycznym podejściem biznesowym. Są tu obecni wszyscy przedstawiciele łańcucha dostaw, producenci samochodów, części, reprezentanci najważniejszych polskich i europejskich instytucji. Tutaj jesteśmy w centrum europejskiego przemysłu motoryzacyjnego – mówił Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

IABM była okazją do zdobycia niezależnej, profesjonalnej i rzetelnej wiedzy na temat sytuacji, jakie zachodzą na rynku motoryzacyjnym w Polsce i na świecie. Głównym tematem był wpływ elektromobilności i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy na rozwój branży. Podczas spotkań i dyskusji można było uzyskać szczegółowy wgląd w przemysł motoryzacyjny i nowe technologie z nim związane, a także zbudować sieć kontaktów i pozyskać partnerów biznesowych.

Organizatorami IABM 2019 byli: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, Miasto Dąbrowa Górnicza, Miasto Sosnowiec, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej

Wiadomości

Zmarł Jerzy Talkowski. Pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się 28 marca