Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 października 2020

Mieszkańcy wybrali

Znamy wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. W 2021 r. zrealizowany zostanie jeden projekt wybrany przez mieszkańców.

Głosowanie trwało od 28 września do 4 października. Na liście propozycji znalazły się 22 projekty, dotyczące zarówno inwestycji i remontów, jak również wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego to 4,1 mln zł. Tym razem w głosowaniu wzięły udział 6824 osoby. To o 310 więcej niż rok temu.

Zwyciężył projekt „Rodzinne Planty”, który uzyskał 4216 punktów. Koszt jego realizacji opiewa na pełną kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski, dlatego tylko on spośród wszystkich zostanie zrealizowany.

Drugie miejsce, z niewielką stratą 149 punktów do zwycięzcy, zajął projekt „Dąbrowskie Chodniki” (4067 punktów). Na trzeciej pozycji znalazł się projekt „Park rekreacyjno – rowerowy” z wynikiem 3518 punktów.

Wyniki głosowania na projekty budżetu obywatelskiego

Zwycięski projekt zakłada renowację Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Modernizacja ma objąć remont istniejących alejek wraz z montażem elementów małej architektury oraz nasadzeniami roślinności. Pierwszym etapem realizacji zadania będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie szczegółowy projekt zagospodarowania tego terenu. Autorami projektu są Magdalena Wąsik i Kamil Kiernożycki.

Głosowanie odbywało się wyłącznie elektronicznie, poprzez stronę bo.dg.pl. Osoby bez dostępu do internetu mogły wskazać swoje typy w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6 A. Głosowano w następujący sposób: każdy głosujący oddawał głos na trzy różne projekty, przyznając im od 1 do 3 punktów, przy czym: 3 punkty dla projektu najwyżej ocenianego, 2 punkty dla projektu ocenianego jako drugi, 1 punkt dla projektu uznanego za trzeci w kolejności. Zameldowani mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wpisywali swoje dane i potwierdzali je podając 4 ostatnie cyfry numeru PESEL. Niezameldowani mieszkańcy zostawiali numeru telefonu, a po zakończeniu głosowania potwierdzali podane dane.

W roku 2019 odbyła się pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego miasta Dąbrowa Górnicza, do którego złożono 32 projekty. Dąbrowianie do realizacji wybrali projekt „Podlesie Pełne Życia”, dotyczący rewitalizacji parku Podlesie. Na jego wykonanie przypadła cała pula – 3,6 mln zł – przewidziana na zeszłoroczny budżet. 1 października rozpoczęła się realizacja tego zadania. Prace potrwają do początku grudnia. W rezultacie na mapie Dąbrowy Górniczej znajdzie się kolejne miejsce, w którym będzie można ciekawie spędzić czas. Więcej informacji na ten temat na stronie www.dg.pl/park-podlesie-dostanie-drugie-zycie

Wcześniej, od 2013 r., dąbrowianie wskazywali przedsięwzięcia do realizacji w swojej okolicy – w dzielnicy czy na osiedlu – w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jego efekt to ponad 600 różnorodnych zadań – m.in. utworzenie placów zabaw, boisk, chodników, parkingów czy skwerków, a także zakupienie nowych sprzętów i książek do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budżet Obywatelski obejmuje projekty o charakterze ogólnomiejskim, skierowane do szerszych grup.

fot. Paweł Mieszczanek/DRONeM Inny Punkt Widzenia

Czytaj więcej

Wiadomości

Można ubiegać się o dopłaty do kosztów odbioru śmieci

Wiadomości

Program dla czystszego powietrza uchwalony

Wiadomości

Luty dla przedsiębiorczych

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP