Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
6 października 2022

Miasto wspiera opiekę żłobkową nad najmłodszymi

Drukuj

W Dąbrowie Górniczej do dyspozycji najmłodszych dąbrowian i ich rodziców jest ponad 650 miejsc w żłobkach. Niemal połowę z nich oferuje żłobek miejski, a pozostałe dostępne są w niepublicznych placówkach. Opieka nad maluchami w placówkach niepublicznych dotowana jest przez miasto.

Dzieci, które nie dostaną się do miejskiego żłobka mogą skorzystać z opieki w jednym z 12 niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych lub opiekunów zarejestrowanych w gminie. Od 2020 roku za pobyt w tych placówkach dzieci mieszkających w Dąbrowie Górniczej miasto dopłaca do czesnego 400 zł miesięcznie. Uchwała wprowadzająca dopłaty została przyjęta przez dąbrowską radę miejską w listopadzie 2019 roku.

− Widząc rosnące zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach wprowadziliśmy dofinansowanie do pobytu dziecka w placówkach niepublicznych, co bez zbędnych formalności pozwoliło obniżyć koszty pobytu maluszka w żłobku – podkreśla Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta i dodaje, że wprowadzenie dopłat z pewnością przyczyniło się również do powstania nowych miejsc w niepublicznych placówkach.

– Od momentu wejścia w życie tego dokumentu na terenie gminy pojawiło się sześć nowych niepublicznych podmiotów oferujących 222 miejsca. Przy sześciu istniejących wcześniej, dało to liczbę 361. Łącznie w całym mieście znajdują się zatem 653 miejsca opieki dla najmłodszych – podsumowuje wiceprezydent Borowiec.

Funkcjonujący w Dąbrowie Górniczej system dopłat, „skopiowało” w tym roku państwo, wprowadzając zmiany do ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. W nowelizacji ustawy zostały określone warunki i tryb przyznawania dofinansowania do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, a dopłata przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, jeżeli na dziecko nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Dofinansowanie obejmuje:

• dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie;
• dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym;
• dziecko w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia.

Dofinansowanie wynosi 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców. Wniosek jest rozpatrywany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje dofinansowanie bezpośrednio do instytucji opieki.

Warto wspomnieć również o jeszcze jednym rozwiązaniu zaproponowanym w tym roku przez państwo. Jest to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12 do 35 miesiąca życia. Rodzic może uzyskać w sumie 12 000 zł na drugie i każde kolejne dziecko, natomiast, to od rodziców zależy, czy będą otrzymywać świadczenie po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Rekomenduje się przeznaczenie tych środków np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem, przy czym decyzja ta należy do rodziców. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów rodziny. Jego realizacją zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Lucyna Stępniewska

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Przeglądu Dąbrowskiego

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Wiadomości

Na dwa miesiące ciężarówki wracają na Strzemieszycką

Wiadomości

Poczuj magię Świąt w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Mikołajki w Dąbrowie Górniczej