Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 października 2022

Miasto nie będzie handlować węglem

Drukuj

Państwowe spółki, na polecenie ministra Jacka Sasina, zaoferowały samorządom, by podjęły się dystrybucji węgla. – Trudno mi pojąć, że minister na ostatnią chwilę proponuje, by to samorządy rozwiązywały problem zabezpieczenia energetycznego kraju – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

PGE i Węglokoks, spółki Skarbu Państwa, zwróciły się do samorządów, aby kupowały od nich węgiel i dystrybuowały go do klientów. Miałby to być sposób na poprawę jego dostępności i obniżenie ceny. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych zaapelował, żeby gminy pozytywnie odpowiedziały na tę ofertę. Do sprawy odniósł się prezydent miasta.

– Szanowni Państwo, będąc odpowiedzialnym samorządowcem nie zamierzam polecać miejskim spółkom, by podjęły się pośrednictwa w handlu węglem, o co do samorządowców zaapelował minister Jacek Sasin.

Zdaję sobie sprawę, że targani kolejnymi kryzysami musimy działać w warunkach wyjątkowych. Nie możemy jednak zapominać, o ramach prawnych dla aktywności gospodarczej samorządu. Trudno w nich zmieścić jeszcze pełnienie roli pośrednika w handlu węglem.

Nawet gdyby na chwilę odrzucić te uwarunkowania, to i tak nie da się z dnia na dzień podjąć tego zadania. Uzyskanie wszystkich wymaganych zgód i pozwoleń, a także niezbędnego sprzętu i zaplecza trwałoby zbyt długo, by realnie pomóc mieszkańcom.

Pomysły ad hoc podawane do publicznej wiadomości wywołują więcej zamieszania niż pożytku, zwłaszcza te nie konsultowane z zainteresowanymi. Trudno mi pojąć, że minister na ostatnią chwilę proponuje, by to samorządy rozwiązywały problem zabezpieczenia energetycznego kraju i to w momencie, kiedy na zewnątrz spadają temperatury, a w składach brakuje opału… – wyjaśnia prezydent Bazylak.

Dąbrowa Górnicza, tak jak inne gminy, realizuje wypłatę dodatków węglowych. Zajmuje się tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski można składać także elektronicznie, przez system ePUAP. Więcej informacji.

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS pokonał wicemistrza

Biznes

Metropolia objęła pierwsze akcje Tramwajów Śląskich

Biznes

„Twój model biznesowy”. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje pomysły

Wiadomości

Weekend w mieście