Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 września 2022

Metropolitalny Climathon 2022. Pomysły i rady na odpady

Drukuj

27 i 28 października odbędzie się Metropolitalny Climathon. Uczestnicy będą szukać rozwiązań, jak ograniczyć „produkcję” odpadów i w jaki sposób ponownie wykorzystać te, które już powstały. Na autorów najlepszych pomysłów czekają nagrody pieniężne i rzeczowe. Rejestracja trwa do 23 października. Nie warto jednak zwlekać, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Hasłem tegorocznego Climathonu, który w metropolii odbędzie się po raz trzeci, jest „Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste.”

– W skończonym systemie, jakim jest nasza planeta, nieskończony wzrost nie jest możliwy, a jego granice wyznaczy nam dostępność surowców. Dziś taką granicą stały się dla nas zmiany klimatu. Gospodarka obiegu zamkniętego jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania – mówi Blanka Romanowska, która kieruje Departamentem Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W obiegu zamkniętym koniec życia jednego produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Wszystkie materiały zostają wielokrotnie spożytkowane, ich wartość dodana jest zmaksymalizowana. Dzięki temu niemal całkowicie wyeliminowany jest odpad i ograniczona do minimum jest potrzeba pozyskiwania nowych surowców.

W wydarzeniu udział mogą wziąć studenci wszystkich uczelni, kierunków i rodzajów studiów – I i II stopnia, podyplomowych i doktoranckich. Nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia. Wystarczy interesujący i innowacyjny pomysł związany z racjonalnym korzystaniem z surowców i gospodarowaniem odpadami. Wsparciem służyć będą także organizatorzy, mentorzy i eksperci. Zgłaszać można się indywidualnie albo zespołowo. W Climathonie obowiązuje limit uczestników – 60 osób.

III Metropolitalny Climathon odbędzie się stacjonarnie 27-28 października Centrum Nowych Technologii w Gliwicach, jest również możliwość udziału on-line. Rejestracja na stronie climathon.pl/rejestracja/

Climathon zacznie się 27 października o godz. 13:00, a skończy 28 października o godz. 15:00.

Dla autorów najciekawszych pomysłów przewidziane zostały nagrody:

  • I miejsce – 10 tys. zł
  • II miejsce – 5 tys. zł
  • III miejsce – 3 tys. zł

Uczestnicy mogą również liczyć na nagrody dodatkowe i upominki. 

Pierwszy Metropolitalny Climathon odbył się w 2020 roku, wówczas tematem przewodnim była „Metropolia w dobie ocieplenia klimatu – retencja wody i zapobieganie suszy”. Ubiegłoroczny odbył się pod hasłem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Uczestnicy szukali rozwiązań dla skuteczniejszego i oszczędniejszego wykorzystania energii w miastach.

III Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.

Climathon to wydarzenie międzynarodowe wydarzenie, mające swoje odsłony w wielu miastach na całym świecie. Ma formułę 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma autor kreatywnego pomysłu, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi. W tym roku tematyka skupi się na odgraniczeniu powstawania odpadów, racjonalnego gospodarowania nimi i recyklingu.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie