Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 lipca 2022

Korpus Wsparcia Seniora pomaga mieszkańcom 65 +

Drukuj

Mieszkańcy powyżej 65 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w codziennych czynnościach – zakupach, podwiezieniu do lekarza, wyprowadzeniu psa czy załatwieniu spraw urzędowych. Umożliwia to działający w mieście Korpus Wsparcia Seniora.

Korpus Wsparcia Seniora to rządowy program realizowany przez gminy, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. W Dąbrowie Górniczej zajmują się nim MOPS i fundacja Godne Życie.

Uczestnicy mogą m.in. otrzymać pomoc przy umówieniu wizyty i zawiezieniu do lekarza, załatwieniu spraw urzędowych, wyjściu z psem, zrobieniu zakupów, wykupieniu leków czy wypożyczeniu książki w bibliotece. Wolontariusze mogą też po prostu porozmawiać z seniorem i spędzić z nim czas.

– To nie wszystko, co program ma do zaoferowania. W ramach akcji seniorzy mogą starać się o otrzymanie paczki z artykułami spożywczymi i środkami czystości. Ponadto osoby przewlekle chore np. diabetycy, mogą liczyć na dostosowanie zawartości paczek do ich diety i trybu życia – dodaje Łukasz Kolber z fundacji Godne Życie.

Seniorzy zainteresowani skorzystaniem ze wsparcia mogą kontaktować się telefonicznie, od poniedziałku do piątku pod numer 571 332 290 lub 571 332 280. Ważne, aby podczas zgłoszenia dokładnie określić, o jaki rodzaj wsparcia chodzi. Pozwoli to na lepsze dopasowanie wolontariusza do zgłaszanej potrzeby.

– Wolontariusze współpracujący z fundacją zostali odpowiednio przeszkoleni i sprawdzeni. Wcześniej byli zaangażowani w szereg akcji, m.in. „Dąbrowska Paka Dobra”, „Akcja Zbiórki Słodyczy dla Dzieci z Dąbrowy Górniczej”, „Weź się do kupy! Sprzątaj po swoim psie”, „Pomoc sąsiedzka” – podkreśla Łukasz Kolber.

Dla starszych mieszkańców przygotowano również specjalną, cyfrową usługę.

– Seniorzy po 65 roku życia mogą składać wnioski o wypożyczenie teleopasek. To specjalne urządzenie elektroniczne, noszone na ręce, wyposażone w wiele funkcji pomagających zadbać o bezpieczeństwo użytkownika. Posiada m.in. możliwość monitorowania pulsu, lokalizator GPS, detektor upadku czy przycisk SOS. W sytuacji, gdy dzieje się coś niepokojącego, senior może połączyć się głosowo z asystentem. Również asystent, jeśli dostanie sygnał z urządzenia, że np. osoba starsza mogła się przewrócić, ma możliwość połączenia się i sprawdzenia, czy wszystko w porządku – opowiada Anna Seweryn z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Program udostępniania teleopasek będzie realizowany do końca roku. Zainteresowani szczegółami mogą kontaktować się telefonicznie z MOPS pod numerami 571 332 290 i 571 332 280.

Fundacja Godne Życie cały czas prowadzi nabór chętnych do pomocy dąbrowskim seniorom. Wiek nie gra roli, ważna jest chęć i trwający dłużej niż chwilę zapał do pomagania osobom starszym. Zainteresowani mogą zgłaszać do biura organizacji (ul. Sienkiewicza 6), od poniedziałku do piątku w godz.8-13. W tych godzinach mogą też kontaktować się telefonicznie, pod numerem 798 514 955.

Czytaj więcej

Biznes

Ostatni dzwonek, żeby złożyć wniosek o świadczenie postojowe

Nieruchomości

Najem i Dzierżawa

Strona główna

Na Letniej powstają trzy progi zwalniające

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia