Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 lutego 2022

Koniec zimy na Letniej. Przebudowa ulicy została wznowiona

Drukuj

Przebudowa ulicy Letniej potrwa nieco dłużej niż zakładano. Powód? Nieplanowana przekładka gazociągu oraz przebudowa wodociągu.

Prace na Letniej rozpoczęły się z końcem września zeszłego roku. Prowadząca w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych ulica została wtedy zamknięta dla ruchu. Wyjątkiem był dojazd do posesji.

Dość szybko okazało się, że przygotowany wcześniej harmonogram będzie wymagał korekt, a wyznaczony objazd będzie utrzymywany także po dwóch miesiącach prac.

Problem z gazociągiem i wodociągiem

– Nie wszystko dało się przewidzieć. Dopiero po odkryciu okazało się, że wodociąg w części ulicy jest w złym stanie technicznym. Dodatkowo głębokość posadowienia przyłączy jest niewystarczająca i wymaga przebudowy. Bez tego istniałoby ryzyko zamarzania wody – wyjaśnia Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

Kolejny problem to równie płytko posadowiony gazociąg, który na odcinku 500 metrów wymaga przełożenia. – W tej sytuacji gazociąg zostanie w ogóle wyprowadzony spod jezdni na pobocze – zapowiada Krzysztof Serafiński.

Wstrzymane z powody zimy prace ziemne zostały wykorzystane na przygotowanie dokumentacji projektowej, podpisano już także umowę z wykonawcą przekładki. Prace można już rozpoczynać. Dokumentację projektową dla swojego zakresu kończą jeszcze Dąbrowskie Wodociągi.

Dobra wiadomość jest taka, że rozpoczęła się już przekładka słupów energetycznych, które są w kolizji z inwestycją. Wstrzymane z powodu zimy prace ziemne od przyszłego tygodnia będą kontynuowane.

Ślad ciągu pieszo-rowerowego

Z opisanych powyżej powodów przebudowa Letniej nie zakończy się w marcu i potrwa nieco dłużej. O ile? Nowy termin poznamy po podpisaniu aneksu do umowy z wykonawcą.

– Liczymy, że kolejne etapy prac będą odbywały się już bez zbędnych postojów – mówi Krzysztof Serafiński.

Na odcinku jezdni, na którym prace są dziś najbardziej zaawansowane, brakuje tylko warstwy ścieralnej. Po prawej stronie widać już także ślad wytyczony pod ciąg pieszo-rowerowy, który od jezdni będzie oddzielał krawężnik.

Poza ciągiem pieszo-rowerowym, nową podbudową i nawierzchnią ulica Letnia zyska także odwodnienie drogi w postaci rowów.

– Efektem wcześniejszych rozmów z mieszkańcami jest także decyzja o powstaniu wyniesionych przejść dla pieszych, co wpłynie na bezpieczeństwo i uspokojenie ruchu – zapowiadał już wcześniej wiceprezydent Damian Rutkowski.
Inne udogodnienia, to poszerzenie wjazdów na posesje czy uzgodniona z mieszkańcami lokalizacja przystanków autobusowych.

Warte 4,66 mln zł prace to kontynuacja inwestycji z 2018 roku. Wtedy ulicę Letnią – od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich – za 4,1 mln zł zmodernizowała Eurovia.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sąsiedzki kiermasz w SP 29. Można pomóc poszkodowanym w pożarze

Wiadomości

Poczuj magię kina, zostań statystą

Wiadomości

Zmiany w komunikacji od 1 czerwca. Nowe linie, trasy i przystanki autobusowe

Strona główna

Dzień Dziecka w Dąbrowie Górniczej