Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 czerwca 2023

Kierunek –> GZM: Kulturze i Sztuce – wycieczka po wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia

Drukuj

Kulturze i Sztuce – wycieczka po wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

2 lipca – Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Godziny startu (grupy po 25 osób):

10:30-12:30 – grupa I
12:30-14:30 – grupa II
14:30-16:30 – grupa III
16:30-18:30 – grupa IV

Zapisy pod numerem tel. 32 733 87 94.

Wycieczka po zakamarkach 65-letniego Pałacu Kultury Zagłębia – poznaj historię i ciekawostki związane z dąbrowską perłą socrealizmu – jednym z najważniejszych tego typu zabytków w Europie. Odwiedź jego najciekawsze miejsca i weź udział w warsztatach, podczas których wykonasz własnoręcznie pałacowe gadżety!

2023 rok to dla Pałacu Kultury Zagłębia rok szczególny, jubileuszowy. Z tej okazji zapraszamy do zwiedzenia monumentalnego gmachu PKZ w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To niepowtarzalna okazja, aby zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla widzów – garderób, zaplecza scenicznego, czy pomieszczeń pod sceną. Wszystkie etapy wycieczki pozwolą uczestnikom poznać historię obiektu oraz jego misję, którą pełni od 1958 roku.

Przewodnik pokaże zwiedzającym prawdziwe „skarby” Pałacu – fantazyjne i bogate dekoracje, ukryte miejsca i związane z nimi ciekawostki. Specjalną atrakcją wycieczki będą warsztaty artystyczne. Instruktorzy Pałacu Kultury Zagłębia zaproszą uczestników do samodzielnego projektowania i wykonywania pałacowych gadżetów, inspirowanych detalami architektonicznymi budynku – sztukaterią i majoliką.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Regulamin dostępny na palac.art.pl

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.

Tegoroczne świętowanie rozpoczniemy o wchodzie słońca, punktualnie o 4.36, na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. To właśnie to miasto stało się gospodarzem wydarzenia specjalnego, które otwiera program tegorocznego Kierunku. Tego dnia pod zamkiem i nad Czarną Przemszą będzie można zjeść z nami wspólne śniadanie, a następnie popływać kajakiem, oddać się jodze, puszczać wianki, a także przyglądać się kulinarnym pokazom i zmaganiom rycerzy.

Będzin to niejedyne miejsce, w którym w czasie Kierunku GZM będzie można powiosłować. Kajakami przepłyniemy również rzeką Dramą między Zawadą w gminie Zbrosławice a Pyskowicami oraz Białą Przemszę – z sosnowieckich Maczek do Trójkąta Trzech Cesarzy. Na chętnych kajaki i rowery wodne czekać będą również przy zaporze w Przeczycach, w gminie Mierzęcice.

Na rowerze, autobusem, a może statkiem?

Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka zobaczymy najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.

W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.

W Katowicach spacerować będziemy w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach szukać będziemy śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzimy, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.

Zakamarki GZM

Wiele z mikrowypraw zaprowadzi nas w miejsca na co dzień niedostępne. Odwiedzimy nieznane szerszej publiczności zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu i lotniska. Zachwycimy się najpiękniejszymi klatkami schodowymi w Bytomiu. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. W Tychach trenować będziemy lekkoatletykę, przy okazji zwiedzimy stadion i Tyską Galerię Sportu. W Bieruniu straszyć nas będą utopce, w Radzionkowie – upiory. Piekary Śląskie zwiedzać będziemy śladami przedwojennych fake newsów, Siemianowice i Sosnowiec – przemysłowców.

Rezerwacje i transport

To tylko próbka tego, co czeka nas 1 i 2 lipca. Łącznie na program Kierunku GZM złożą się 133 mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.

Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.

Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie www.kierunekgzm.pl

Czytaj więcej

Wiadomości

Wnioski na dotacje

Wiadomości

15 mln na SOR. Większy oddział w nowym budynku

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców