Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 lutego 2022

Kiedyś zasłona, dziś morski stwór

Drukuj

„Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” to tytuł wystawy, na której prezentowane są prace podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Efekt pomysłowości młodych twórców można oglądać w przestrzeni dolnego parkingu sklepu IKEA w Katowicach. Za inicjatywą stoi ważne przesłanie: zainspiruj się i zobacz, jak można stworzyć coś z niczego, w tym wypadku z resztek tekstyliów.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 20 maskotek. Wszystkie ręcznie malowane, barwione i szyte przez młodzież w ramach zajęć pracowni tkaniny artystycznej. Wśród nich znajdują się różne motywy zwierząt i roślin. Do ich powstania zostały wykorzystane produkty pochodzące z ekspozycji asortymentu IKEA: zasłony, resztki tkanin sprzedawanych na metry, pokrycia sof, czy prześcieradła. Unikatowe maskotki są efektem pracy indywidualnej, jak i grupowej. Na wystawie przy każdej z prac znajduje się informacja o jego twórcy, technice wykonania, a także materiale, jaki został wykorzystany do jej powstania.

Współpraca pomiędzy sklepem IKEA w Katowicach a Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej trwa od roku.

– Wystawa „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” to kolejna inicjatywa, gdzie wykorzystujemy rzeczy, którym nadajemy drugie życie. Tym samym pokazujemy, że wszystko można wykorzystać. Nie wszystko też musimy mieć tylko dla siebie, ale jest to także sposób na zrobienie pięknego prezentu. Nie potrzeba do tego angażować większych środków, a wystarczy tylko pomysł i działanie. Wspólnie małymi krokami możemy zmieniać świat na lepsze. Ważne, żeby ludziom żyło się dobrze i byli szczęśliwi – mówi Iwona Wilk, dyrektorka Młodzieżowym Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

IKEA cały czas prowadzi działania, które mają na celu maksymalne wykorzystanie produktów wyposażenia domu m.in.  poprzez ich odnawianie, ponowne użycie komponentów czy recykling materiałów. W ten sposób niepotrzebne już klientom meble zyskują szansę na nowy dom i drugie życie.

– Wystawa jest okazją do zaprezentowania kreatywności i talentów młodych ludzi, ale jednocześnie mamy nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla naszych klientów. Pokaże im, jak można nadać drugie życie tekstyliom. Odpady tekstylne są coraz bardziej palącym problemem naszego świata. Niestety, gdy trafiają na wysypisko, rozkładają się, wydzielając toksyczne substancje zatruwające glebę, wodę i powietrze. Dlatego tak istotne jest, aby dać im „drugą szansę”, jeśli jest możliwość ich ponownego wykorzystania – mówi Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach.

Wystawa „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” w sklepie IKEA w Katowicach potrwa do wiosny.

Czytaj więcej

Wiadomości

Nocne układanie nawierzchni na rondzie i ulicy do stacji PKP w Gołonogu

Biznes

Czerwiec pod znakiem przedsiębiorczości

Wiadomości

Zmiany w komunikacji od 1 czerwca. Nowe linie, trasy i przystanki autobusowe

Strona główna

Zapraszamy na historyczny spacer ulicą 3 Maja