Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 maja 2023

Industriada 2023 w Dąbrowie Górniczej

Drukuj

Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim. Tu każdego roku odbywa się INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. W tym roku to już czternasta edycja festiwalu. Spotykamy się 17 czerwca – również w Dąbrowie Górniczej!

Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”.

Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni.

Sztuka przemysłu i przemysł w sztuce to także motto przyświecające wydarzeniom w Dąbrowie Górniczej – w Kopalni Ćwiczebnej, Muzeum Miejskim Sztygarka, Parku Reduta oraz Fabryce Pełnej Życia. Przygotowaliśmy wystawy, plener malarski, wykłady, warsztaty i spotkania z techniką wojskową oraz pokój zagadek w Kopalni!

PROGRAM

Sobota, 17 czerwca, 09:00–21:00

Większość wydarzeń odbywa się na Legionów Polskich 69 (muzeum) oraz w Kopalni Ćwiczebnej, wystawa „Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” będzie eksponowana w budynku Fabryki Pełnej Życia.

 •  Zsyp – wystawa malarska 9:00–21:00

Wystawa prac rysunkowych i malarskich Miry Żelechower-Aleksiun z II Śląskiego Przemysłowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego w Rybniku w 1969 roku oraz malarstwa poplenerowego z Huty Katowice z lat 70. XX wieku Aliny Wójcik-Leśniak.

 •  Plener malarski ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej – 2023 – wystawa malarska, 9:00–21:00

Wystawa obrazów z pleneru malarskiego w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, zorganizowanym i przeprowadzonym w dniu 1 czerwca 2023 r. przez grupę uczniów Liceum Plastycznego z Dąbrowy Górniczej.
Prace powstałe w trakcie pleneru będą prezentowane na wystawie w Muzeum Miejskim „Sztygarka” podczas tegorocznej INDUSTRIADY w dniu 17 czerwca 2023 r.

 •  Industrialne torby materiałowe – warsztaty plastyczne 9:00–12:00

Warsztaty tworzenia toreb materiałowych, polegające na tworzeniu wzorów o tematyce industrialnej nawiązujące do motywu przewodniego INDUSTRIADY 2023.09:00 – 21:00

 •  Industrialne spotkania z techniką wojskową – zwiedzanie bez przewodnika 9:00– 21:00

Zwiedzanie Parku Historyczno-Militarnego „REDUTA”.

 •  Sztuka w szklanej formie zatopiona – wystawa 9:00–21:00

Największym dziedzictwem regionalnym Dąbrowy Górniczej w nurcie wzornictwa i sztuki w przemyśle jest szklarska historia naszego miasta. W dwóch zakładach przemysłowych: Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” i Hucie Szkła Artystycznego „Staszic” tworzyli projekty wyjątkowi artyści: Eryka i Jan Drost oraz Bogdan Kupczyk, Ryszard Serwicki i Ludwik Fiedorowicz. Ich nowatorskie działania projektowe uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. W zaaranżowanej przestrzeni Muzeum zaprezentujemy bogaty zestaw artystycznych wyrobów szklanych oraz sylwetki twórców. W trakcie wydarzenia dostępny będzie kurator wystawy, który na bieżąco będzie służył zwiedzającym swoją wiedzą.

 •  Wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” – zwiedzanie fabularyzowane

Rezerwacja

Wycieczka po Kopalni Ćwiczebnej nieco odbiegająca od standardowego oprowadzania turystów po trasie podziemnej. W dniu INDUSTRIADY przewodnikami będą emerytowani górnicy kopalń zagłębiowskich, którzy przybliżą zwiedzającym zakazy, nakazy i zasady pracy górnika w kopalni, opowiedzą o życiu górnika w pracy i poza kopalnią, a wszystko będzie okraszone ciekawymi wspomnieniami i anegdotami.

Częstotliwość wydarzenia:

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00

Ceny:

dorośli – 20 zł dzieci – 10 zł

Rezerwacja wydarzenia:

Telefon: 32 726 41 85

Adres wydarzenia:

ul. Górnicza, Dąbrowa Górnicza

Informacje dodatkowe

Minimalny wiek osoby zwiedzającej 6 lat. Prosimy o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu. Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych na Kopalnie Ćwiczebna w gmachu Muzeum Miejskiego “Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69. Maksymalna ilość turystów jaka może zwiedzać Kopalnie Ćwiczebna jednorazowo wynosi 15 osób.

 • „Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” – wystawa 10:00–20:00

Wystawa planszowa o dąbrowskich dziełach światowej sławy rzeźbiarza, twórcy Statui Wolności (Fryderyk-Auguste Bartholdi) i francusko-polskim architekcie (Alfons Emil Gravier).

Adres wydarzenia

Budynek Warsztatu Fabryki Pełnej Życia, ul. Kościuszki 3, Dąbrowa Górnicza

 • Sztuka przetrwania – gra fabularna 10:00 – 19:00

Rezerwacja

Sztuka przetrwania to Muzealny Pokój Zagadek. Podczas tej wyjątkowej gry uczestnicy będą mieli możliwość zmierzyć się z zadaniami o charakterze logicznym oraz manualnym, w trakcie których zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa oraz urządzeniami i narzędziami jakimi dysponują ratownicy górniczy. W warstwie fabularnej, zadanie będzie polegało na uratowaniu górnika, który utknął w zawale na terenie kopalni.

Częstotliwość wydarzenia

wejście co 30 min

Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 726 41 85

 •  Sensoryczna Sztuka Przemysłowa – warsztaty kreatywne 10:00–19:00

Malowanie na streczu rozciągniętym pomiędzy drzewami i obiektami przemysłowymi w Parku Militarnym „REDUTA” przed Muzeum Miejskim „Sztygarka”

12:00–17:00

 •  Malowanie na szkle przemysłowym – warsztaty malarskie 12:30–13:30

 Malowanie industrialnych pejzaży na talerzykach deserowych.

 •  Artysta w fabryce. Pleneromania w cieniu kominów i szybów – wykład 12:30–13:30

Wykład dr Bernadety Stano, autorki książki „Artysta w Fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL”. 15:00 – 16:00

 •  Wykład dr Barbary Banaś – wykład naukowy

,,Tu można zrobić cuda – artyści ząbkowickiej huty i ich niezapomniane projekty”. 15:00–16:00

Wykład dr Barbary Banaś, kustosza dyplomowanego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, doktora historii sztuki, zajmującej się zagadnieniami polskiego rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu.

 

Szczegółowy program wydarzeń w ramach Industriady znajdziecie na stronie www.industriada.pl.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza