Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 listopada 2021

Grzejąco-chłodzące dachy, parasole produkujące prąd. Uczestnicy Climathonu mają energooszczędne pomysły

Drukuj

Jak w nowatorski sposób oszczędzać prąd i ciepło – nad tym głowili się uczestnicy Metropolitalnego Climathonu. Pomysły skupiły się na wykorzystaniu energii słonecznej. Zaproponowane rozwiązania to ciekawe podpowiedzi, jak wydajniej, oszczędniej i bardziej ekologicznie organizować przestrzeń miast.

Specjalna powłoka do pokrycia dachów i elewacji budynków, która odbija lub przyciąga promienie słoneczne, a także koncepcja budowy stacjonarnych lub mobilnych eko-parasoli, czyli zadaszeń pokrytych panelami fotowoltaicznymi, by ładować hulajnogi lub zasilać oświetlenie uliczne – to zwycięskie pomysły, zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Metropolitalnego Climathonu.

Była to polska edycja największego maratonu pomysłów klimatycznych, który odbył się pod koniec października w ponad 100 miastach, w ponad 60 krajach na całym świecie. W metropolitalnym wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 60 osób, a zwycięzcy za swoje innowacyjne koncepcje, związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii – otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

Zwycięskie pomysły

 • I miejsce. Energy shield
  Pierwsze miejsce zajął projekt „Energy Shield”, polegający na stworzeniu specjalnych powłok na elewacjach budynków, czy powierzchniach dachowych, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury na zewnątrz tak, aby latem efektywniej odbijały światło, a więc schładzały, a zimną przyciągały i „dogrzewały” mieszkania energią słoneczną.
 • II miejsce. Miejski eco_PARASOL
  Drugie miejsce otrzymał koncept instalacji „MIEJSKI eco_PARASOL”. Przedmiotem tego projektu byłoby spore zadaszenie, które mogłoby powstać na miejskich wyspach ciepła, czyli np. otwartych placach i rynkach. Na jego dachu zainstalowane mogłyby być zbiorniki do filtrowania wody oraz panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Tak wytworzony prąd mógłby zostać wykorzystany np. do ładowania hulajnóg czy zasilania oświetlenia ulicznego.
 • III miejsce. PEROSOL
  Trzeci zwycięski pomysł to „PEROSOL”, koncepcja stworzenia miejskich, mobilnych parasoli z panelami fotowoltaicznymi, wykorzystującymi technologie perowskitów, które mogłyby być instalowane na placach, parkingach czy rynkach. Perowskity, to materiały absorbujące światło, pozwalające przekształcić energię słoneczną w prąd, w ogniwie fotowoltaicznym – to materiały, które mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę.

Zespoły projektowe pracowały w formule online oraz stacjonarnie w GPP Business Park w Katowicach. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy wiekowe: młodzież w wieku 15-17 lat oraz osoby powyżej 18. roku życia. Zwycięzcy w kategorii pełnoletniej – otrzymali kolejno nagrody 5 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. zł oraz nagrody rzeczowe.

Cztery osoby przy stoliku, na blacie szkice i notatki.

Tegoroczny Climathon odbywał się pod okiem ekspertów z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Częstochowskiej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, firmy NatForce oraz Fundacji Fortis Pro Nobis. Wspierali uczestników i oceniali przedstawione pomysły.

Climathon, w czasie którego szukano rozwiązań, w jaki sposób możemy oszczędzać energię elektryczną i ciepło w domach i mieście, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu współtworzenie innowacyjnych pomysłów odpowiadających na lokalne wyzwania związane z globalnym ociepleniem. Polska edycja, organizowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię wraz z Fundacją Fortis Pro Nobis, odbyła się w tym roku pod hasłem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”.

Czytaj więcej

Strona główna

Dąbrowa Katarska

Wiadomości

Od grudnia na dwa miesiące ciężarówki wrócą na Strzemieszycką

Biznes

W poniedziałek dowiemy się, kto wymyślił najlepszy „Model biznesowy dla Dąbrowy”

Rekreacja

W Chorwacji o pucharowe zwycięstwo