Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 stycznia 2022

Grzegorz Drygała przejmuje stery w Pałacu Kultury Zagłębia

Drukuj

Grzegorz Drygała, przez wiele lat opiekun pałacowego Kina Kadr, wygrał konkurs i zastąpi Małgorzatę Majewską na stanowisku dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia.

– Wybór w drodze konkursu to silny mandat do realizacji nowej wizji, w której jest miejsce na kontynuację tego, co w PKZ-ecie już jest dobre – mówi o wyborze Grzegorza Drygały prezydent Marcin Bazylak.

– Zabytkowy gmach Pałacu Kultury Zagłębia jest architektoniczną wizytówką Dąbrowy Górniczej. Moją ambicją jest, by prowadzona w nim działalność stała się także kulturalną wizytówką miasta. Chcę, aby PKZ był postrzegany jako instytucja przyjazna, otwarta, inspirująca, dbająca o tradycje, a jednocześnie nowoczesna – mówi Grzegorz Drygała.

Nowy dyrektor zamierza mocno stawiać na edukację artystyczną i kulturalną. Chce także zachować lub przywrócić w nowej formie wydarzenia kulturalne, które przez lata tworzyły wizerunek instytucji. Mowa m.in. o realizowanym w latach 2007–2012 „Świecie małego dziecka”.

– Chciałbym wzmocnić i nawiązać współpracę z organizacjami pozarządowymi, szkołami oraz innymi instytucjami kultury, nie tylko z Dąbrowy Górniczej – dodaje Grzegorz Drygała.

Wśród innych zamierzeń jest m.in. wprowadzenie w weekendy cyklicznych dopołudniowych wydarzeń dedykowanych rodzinom, jak poranki filmowe, muzyczne i teatralne. W Piwnicy Teatralnej, oprócz działalności koncertowej, mają się także odbywać stałe zajęcia teatralne zarówno dla młodzieży, jak i seniorów. Efektem tych działań będą premiery spektakli na scenie Sali Teatralnej.

Prawie 15 lat w Pałacu Kultury Zagłębia

Nowy dyrektor z Pałacem Kultury Zagłębia zawodowo związany jest od prawie 15 lat. Zaczynał w dziale organizacji imprez, odpowiadając w kolejnych latach m.in. za Dni Dąbrowy Górniczej.

Później, najpierw jako młodszy, a potem starszy specjalista ds. kina, przez kilkanaście lat opiekował się Kinem Kadr. W ten sposób zawodowe obowiązki połączył z prywatną pasją, jaką jest kino. – „Kafarnaum”, „400 batów” i „Ogród” – wymienia trzy tytuły filmów, które na nim zrobiły wrażenie i które poleca innym do obejrzenia.

W 2020 roku został zastępcą dyrektora ds. administracyjno-technicznych, a na początku 2022 roku wygrał wspomniany konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia. Od 1 lutego oficjalnie zastąpi Małgorzatą Majewską, która pożegnała się już ze współpracownikami i odeszła na emeryturę.

Małgorzata Majewska i Grzegorz Drygała

Małgorzata Majewska Pałacem Kultury Zagłębia kierowała od czerwca 2012 roku. Wcześniej była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie (1992-1995), kierowała Dworem Zieleniewskich w Trzebini (1995-1998), zaś od 1998 roku była dyrektorem Biura Reklamy Dziennika Zachodniego.

– Małgorzata Majewska dokonała niemożliwego: wniosła kulturę do instytucji kultury – ocenia prezydent Marcin Bazylak, który za zaangażowanie, trud i energię poświęcone miastu dziękował Małgorzacie Majewskiej podczas styczniowego koncertu z okazji 64. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia.

41-letni Grzegorz Drygała jest absolwentem filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Podyplomowo ukończył Zarządzanie Kulturą  na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie jest ojcem 4-letniego Tymka. Drugą pasją dyrektora – obok wspomnianego kina –  jest jazda na rowerze.

Fot. Marek Wesołowski

Czytaj więcej

Biznes

Ostatni dzwonek, żeby złożyć wniosek o świadczenie postojowe

Nieruchomości

Najem i Dzierżawa

Strona główna

Na Letniej powstają trzy progi zwalniające

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia