Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 września 2023

Głosuj w budżecie obywatelskim. Do wyboru 10 projektów

Drukuj

Dąbrowianie mogą wybierać projekty w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego. Na liście znalazło się dziesięć propozycji, a głosowanie trwa od 11 do 17 września.

Do wyboru są zadania dotyczące m.in. rozwoju infrastruktury w rejonie Pogorii I i III, wymiany nawierzchni na przyszkolnych boiskach, budowy drogi rowerowej, remontów chodników i przejść dla pieszych, nasadzeń zieleni i montażu ławek, upamiętnienia kulturowego dziedzictwa miasta czy doposażenia bibliotek.

Opisy projektów można zobaczyć na stronie bo.dg.pl/projekty, a głosowanie odbywa się elektronicznie na bo.dg.pl/glosowanie

Swoich faworytów mieszkańcy wskażą od 11 do 17 września. Wyniki poznamy w październiku. Wybrane projekty będą realizowane w przyszłym roku.

Kto może głosować

W głosowaniu wziąć udział może każdy mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Osoby niepoprawnie zweryfikowani w bazie mieszkańców, zostaną poproszone o pozostawienie numeru telefonu. Później w celu weryfikacji skontaktuje się z nimi pracownik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Do oddania głosu wymagane jest podanie:

– Imienia i nazwiska;
– Imienia matki;
– 3 ostatnich cyfr numeru PESEL.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu albo mają problemy z oddaniem głosu, mogą skorzystać ze wsparcia w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a). Tam od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 pomocą służą pracownicy Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Nowe zasady

Od tego roku obowiązują nowe reguły dotyczące zgłaszanych propozycji. Szacunkowa wartość projektu inwestycyjnego nie może być mniejsza niż 50 tys. zł i większa niż 4 mln zł. Projekty „miękkie”, czyli obejmujące przedsięwzięcia społeczne, rekreacyjne, sportowe czy kulturalne, mogą być o wartości poniżej 50 tys. zł.

Głosowanie odbywa się według nowych zasad. Dotychczas mieszkańcy mogli oddać głosy na trzy projekty, przyznając im odpowiednio 3, 2 i 1 punkt. Teraz głosują „portfelem”. Polega to na tym, że mieszkaniec może na projekty rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając 5,2 mln zł, może np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. Każdy z nich otrzyma po jednym punkcie.

Do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 37 projektów. 2 z nich nie zakwalifikowały się do dalszej oceny z powodów formalnych. 35 propozycji zostało skierowanych do odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego, które weryfikowały możliwość realizacji tych pomysłów i ich szacunkową wartość. Ostatecznie po weryfikacji formalnej, merytoryczno-prawnej i odwołaniach autorów na listę do głosowania skierowanych zostało 10 projektów, w tym jeden połączony z sześciu tożsamych. Wartość wszystkich propozycji z listy do głosowania to 15 mln 237 tys. zł., a pula środków wynosi 5 mln 200 tys. zł.

Trzy edycje budżetu

W 2019 r. odbyła się pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego. Dąbrowianie do realizacji wybrali projekt „Podlesie Pełne Życia”, dotyczący rewitalizacji parku Podlesie.

W 2020 roku zwyciężył projekt „Rodzinne Planty”, który zakładał renowację Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Ta inwestycja bierze udział w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Swój głos w plebiscycie publiczności można oddać na stronie npp.slaskie.pl

W 2021 roku mieszkańcy do wykonania wskazali pięć przedsięwzięć. Jak dotąd udało się sfinalizować trzy, które dotyczyły nasadzeń drzew i krzewów przy ul. Krasińskiego i Wojska Polskiego, montażu urządzeń do ćwiczeń nad Pogorią III, a także doposażenia jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt i pojazdy.  Trzecie postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu „Amfiteatr Pełen Życia” zostało unieważnione, ponieważ zaproponowano zbyt wysoką cenę. To zadanie przewiduje budowę tężni solankowej w Ząbkowicach. W tym roku ma zostać ogłoszony kolejny przetarg. Realizacji powinien doczekać się również projekt „Zielone Przystanki”, zakładający wykonanie ekologicznych wiat przystankowych, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową i energię słoneczną.

W zeszłym roku Budżet Obywatelski był zawieszony, a czas ten poświęcono na opracowanie nowych zasad, które aktualnie obowiązują. Oprócz Budżetu Obywatelskiego, w mieście od 2013 r. funkcjonuje Dąbrowski Budżet Partycypacyjny.

Czytaj więcej

Wiadomości

Wnioski na dotacje

Wiadomości

15 mln na SOR. Większy oddział w nowym budynku

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców