Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 sierpnia 2023

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim coraz bliżej. Wkrótce poznamy listę projektów

Drukuj

Powoli wyłania się lista projektów, które we wrześniu trafią pod głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Propozycje złożone przez dąbrowian przeszły już weryfikację i do 25 sierpnia poznamy te, które będzie można wybierać.

Do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 37 projektów. 2 z nich nie zakwalifikowały się do dalszej oceny z powodów formalnych. 35 propozycji zostało skierowanych do odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego, które weryfikowały możliwość realizacji tych pomysłów i ich szacunkową wartość. 10 projektów uzyskało pozytywną rekomendację i będą mogły trafić pod głosowanie. Ze względu na ograniczenia prawne czy finansowe, 3 z nich zaakceptowano częściowo, nie uwzględniając całego zakresu przedsięwzięcia, wskazanego przez pomysłodawcę.

Opisy projektów można zobaczyć na stronie bo.dg.pl/projekty. Na stronie bo.dg.pl dostępne są także opinie do poszczególnych propozycji. 

Autorzy, którzy nie zgadzają się z oceną, mogą do 9 sierpnia złożyć odwołania, które będą rozpatrywane 11 sierpnia. Po tym, do 25 sierpnia, opublikowana zostanie ostateczna lista propozycje, na które mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą oddawać swoje głosy. Elektroniczne głosowanie potrwa od 11 do 17 września.

Nowe zasady

Od tego roku obowiązują nowe reguły dotyczące zgłaszanych propozycji. Szacunkowa wartość projektu inwestycyjnego nie może być mniejsza niż 50 tys. zł i większa niż 4 mln zł. Projekty „miękkie”, czyli obejmujące przedsięwzięcia społeczne, rekreacyjne, sportowe czy kulturalne, mogą być o wartości poniżej 50 tys. zł.

Wrześniowe głosowanie odbędzie się według nowych zasad. Dotychczas mieszkańcy mogli oddać głosy na trzy projekty, przyznając im odpowiednio 3,2 i 1 punkt. Teraz będą głosować „portfelem”. Polega to na tym, że mieszkaniec może na projekty rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając 5,2 mln zł, może np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. Każdy z nich otrzyma po jednym punkcie.

Trzy edycje budżetu

W 2019 r. odbyła się pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego. Dąbrowianie do realizacji wybrali projekt „Podlesie Pełne Życia”, dotyczący rewitalizacji parku Podlesie.

W 2020 roku zwyciężył projekt „Rodzinne Planty”, który zakładał renowację Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Ta inwestycja bierze udział w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Swój głos w plebiscycie publiczności można oddać na stronie npp.slaskie.pl

W 2021 roku mieszkańcy do wykonania wskazali pięć przedsięwzięć. Jak dotąd udało się sfinalizować trzy, które dotyczyły nasadzeń drzew i krzewów przy ul. Krasińskiego i Wojska Polskiego, montażu urządzeń do ćwiczeń nad Pogorią III, a także doposażenia jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt i pojazdy.  Trzecie postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu „Amfiteatr Pełen Życia” zostało unieważnione, ponieważ zaproponowano zbyt wysoką cenę. To zadanie przewiduje budowę tężni solankowej w Ząbkowicach. W tym roku ma zostać ogłoszony kolejny przetarg. Realizacji powinien doczekać się również projekt „Zielone Przystanki”, zakładający wykonanie ekologicznych wiat przystankowych, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową i energię słoneczną.

W zeszłym roku Budżet Obywatelski był zawieszony, a czas ten poświęcono na opracowanie nowych zasad, które aktualnie obowiązują. Oprócz Budżetu Obywatelskiego, w mieście od 2013 r. funkcjonuje Dąbrowski Budżet Partycypacyjny.

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak