Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 kwietnia 2021

Flagi na majowe święta

Drukuj

Z okazji majowych świąt na ulicach pojawią się polskie flagi. Każdy może świętować, wywieszając na domu czy w oknie „biało-czerwoną”. Kto jej nie ma, może kupić specjalny pakiet przygotowany przez dąbrowskie muzeum.

Muzeum Miejskie „Sztygarka” przygotowało dla mieszkańców edukacyjny pakiet, który zawiera biało-czerwoną flagę narodową oraz herb Dąbrowy Górniczej w formie naklejki. Specjalnie przygotowane opakowanie opatrzone jest historycznymi ciekawostkami dotyczącymi symboli Rzeczypospolitej oraz naszego miasta. Komplet kosztuje 15 zł i jest do nabycia w siedzibie muzeum przy ul. Legionów Polskich 69 (nr tel. 32 726 41 85), a także na specjalnych stosikach: 30 kwietnia w godz.14-17 przy wejściu do parku Hallera; 1 i 3 maja w godz.10-13 przy molo nad Pogorią III.

Początek maja to nie tylko długi weekend, ale też czas świąt państwowych: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja.

Zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Więcej informacji o symbolach narodowych.

Herb Dąbrowy Górniczej, autorstwa Dariusza Dessauera z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, zawiera elementy nawiązujące do polskości miasta i jego nazwy– wizerunek orła i trzy zielone żołędzie, a czarny młot górniczy wskazuje na główną profesję pierwszych mieszkańców. Miasto posiada także flagę, hejnał i sztandar. Więcej informacji o dąbrowskich symbolach.

Czytaj więcej

Wiadomości

Budżet Obywatelski po raz trzeci

Wiadomości

Duże zmiany na Majakowskiego. Ważne dla kierowców i pasażerów autobusów

Wiadomości

Wpływasz na to, czym oddychasz

Wiadomości

Maj z przedsiębiorczością