Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 września 2022

Europejskie Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia

Drukuj

Wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i fabryki obrabiarek Defum w połączeniu z prezentacją projektu nowego centrum miasta – Fabryki Pełnej Życia – tak będą wyglądać obchody 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia. Pod hasłem: Fabryka. Pełna Historii spotykamy się w Dąbrowie Górniczej w sobotę, 17 września. Wstęp wolny!

W dawnej fabryce obrabiarek Defum, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, tworzymy niepowtarzalną przestrzeń, która łączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców. Robimy to z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Wydarzenie będzie połączeniem zwiedzania Punktu Widokowego w Fabryce wraz z halami byłej fabryki Defum, możliwością zapoznania się z historią tego miejsca i dąbrowskiego przemysłu poprzez ekspozycję zdjęć wielkoformatowych i artefaktów oraz spotkaniem z byłymi pracownikami fabryki Defum, a także oglądaniem filmu, w którym to pracownicy wspominać będą fabrykę. Zwieńczeniem dnia będzie organizacja specjalnego koncertu dla uczestników wydarzenia.

Oprócz wymienionych atrakcji planujemy w Punkcie Widokowym wyeksponować oryginalną tokarkę produkcji spółki Zieleniewski-Fitzner-Gamper z lat 30. XX wieku i odsłonić na elewacji budynku ZREMBU mural autorstwa Pawła Ryżko.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”!

Harmonogram – Fabryka Pełna Historii, sobota, 17 września:

 • godz. 17.00-17.30 – Wycieczki po halach byłej fabryki DEFUM

Wspólnie z Muzeum Miejskim Sztygarka zapraszamy na wycieczkę po opuszczonych halach byłej fabryki DEFUM, obecnie Fabryki Pełnej Życia. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy przestrzenie, w których kiedyś prężnie działał przemysł ale też poznamy ich historię, zobaczymy fabryczne rekwizyty i sprzęty oraz usłyszymy sporo anegdot związanych z codziennym życiem zakładu.

Prowadzący: Arkadiusz Rybak, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka”

Start: Przy budynku Warsztatu

Prowadzący: Wojciech Czyżewski, Prezes Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o.

Start: Punkt Widokowy

 • godz. 17.30-17.45 – Pokaz filmu „Defum: fabryka pełna wspomnień”

Fascynująca historia dąbrowskiej fabryki opowiedziana wspomnieniami byłych pracowników. Realia przemysłowego Defum odżywają w nostalgicznych opowieściach ludzi związanych z zakładem produkującym obrabiarki.

Film opowiada historię jednego z bardziej zaawansowanych zakładów, którego produkty technologiczne w postaci wysoce zaawansowanych jak na ówczesny czas sprzętów były bardzo pożądane na świecie. Defum dysponowało najbardziej utalentowanymi w swoich dziedzinach fachowcami, którzy potrafili opracować, zaprojektować i stworzyć urządzenia, które do dziś z powodzeniem pracują w wielu miejscach na świecie (między innymi w siłach militarnych USA, przedsiębiorstwach niemieckich, japońskich, rosyjskich a nawet australijskich). W filmie osoby zarządzające działami w firmie opowiadają o procesach, które sprawiły, że Defum w dobie głębokiego PRL-u było jedną z bardziej pożądanych firm technologicznych. Pytaniem pozostaje dlaczego Defum zostało zlikwidowane o czym nasi rozmówcy również zdecydowali się opowiedzieć.

Z filmu dowiemy się między innymi:

– jaki sprzęt był tworzony w Defum, na jakim poziomie zaawansowania,

– dla kogo realizowane były projekty technologiczne,

– jak dochodzono do nowatorskich rozwiązań technicznych,

– jakiej klasy ludzie tworzyli zespół zarządzający pracą w Defum,

– jakie były relacje między pracownikami,

– dlaczego ludzie chcieli spędzać ze sobą czas w pracy i poza nią,

– co się stało z Fabryką i co mogłoby być, gdyby istniała do dzisiaj.

 • godz. 17.45-18.30 – Dyskusja: Połączeni Dziedzictwem – jak różne pokolenia widzą Fabrykę Pełną Życia

Nawiązując do tegorocznego hasła europejskich dni dziedzictwa, chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Dąbrowy Górniczej na rozmowę o przeszłości i przyszłości Fabryki Pełnej Życia. Będziemy rozmawiać o tym, czym dla różnych pokoleń i grup społecznych jest postindustrialna przestrzeń w centrum Dąbrowy Górniczej. Na ile ważna dla nich jest historia tego miejsca i jaką rolę Fabryka ma pełnić w przyszłości. Do udziału zaprosiliśmy byłych pracowników fabryki obrabiarek Defum, która tu kiedyś działała, historyków, społeczników oraz młodych twórców, którzy dzisiaj współtworzą nowe centrum Dąbrowy Górniczej. Wspólnie zastanowimy się, na ile dziedzictwo związane z Fabryką może nas łączyć, jak powinniśmy je chronić oraz co możemy wspólnie zrobić dla tego miejsca.

Goście: Dawid Bochenek (Festiwal Empatii), Arkadiusz Rybak (Muzeum Miejskie „Sztygarka”), Agnieszka Jasińska (Projekt Marka), Wiesław Gęborski (ostatni dyrektor fabryki Defum)

Prowadzący: Wojciech Czyżewski (Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.)

 •  godz. 18.30-19.15 – Koncert Basi Dratwińskiej

Basia Dratwińska, wokalistka, autorka muzyki i polskich tekstów. We współpracy z zaprzyjaźnionym producentem Nikodemem Sikorskim, stworzyła autorski materiał na debiutancką płytę „Naprawdę”, której premiera odbyła się w lutym 2020 r. w ramach LOTOS Jazz Festival 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Muzyka Basi to mix rhythm and bluesa, popu i funku, w obrębie których to gatunków przeplatają się brzmienia elektroniczne, zarówno współczesne, jak i vintage’owe, inspirowane latami 70′ i 80′. Koncerty łączą w sobie energiczne show, opowiedziane w języku polskim, pełne groove’u i radości.

Twórczość artystki docenili redaktorzy rozgłośni radiowych w całej Polsce, a debiutanckie utwory grane są na antenach: Polskiego Radio, Chillizet, Radia 357, Meloradia, Radia Jazzkultura, Radia Opole, Radia Łódź, Radia Lublin i innych.

Wydarzenia towarzyszące:

– Plenerowa wystawa historyczna

Na wystawie ustawionej na placu głównym Fabryki Pełnej Życia będzie można zobaczyć obrazki z życia fabryki DEFUM, pokazujące historię tego miejsca. Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie „Sztygarka”.

– Mural Pawła Ryżko

Specjalnie na zaproszenie Fabryki Pełnej Życia do Dąbrowy Górniczej przyjedzie uznany artysta streetartowy Paweł Ryżko i wykona mural, nawiązujący swoją tematyką do historii tego miejsca.

Paweł Ryżko (1984 r.), absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

***

Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia powstał we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Czytaj więcej

Strona główna

Kodowali z gigantami

Strona główna

Posadź z nami drzewa w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Przez dwa miesiące TIRY nie pojadą Strzemieszycką

Strona główna

Autobusy znów obsługują przystanki Gołonóg Osiedle i Gołonóg Dworzec PKP