8 lutego 2021

Emocje na bis

Drukuj

Starcie MKS-u Dąbrowa Górnicza z Polpharmą Starogard Gdański przyniosło sporo emocji, a do jego rozstrzygnięcia konieczna była dogrywka.

Mecz był dobrym przykładem spotkania, w którym obie drużyny miały wzloty i upadki, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Losy ważyły się do ostatnich chwil czwartej kwarty, a ostateczny rezultat został ustalony dopiero w doliczonym czasie.

Od samego początku piątkowego spotkania na parkiecie lepiej prezentowała się Polpharma. Zawodnicy Roberta Skibniewskiego narzucili swój styl gry, konsekwentnie realizowali swoje pomysły, a MKS miał problem, żeby im przeszkodzić. Dąbrowianie ponownie wyszli na parkiet zaspani i szczególnie problemy mieli w defensywie. Goście w pierwszej połowie rzucali z 60% skutecznością, a katem dąbrowian był duet Steven HaneyJoe Furstinger, który w pierwszej połowie zdobył łącznie 30 z 45 punktów drużyny. Furstinger nie miał problemów ze znajdywaniem pozycji pod koszem, gdzie bardzo często wywalczał faule, natomiast Haney był nie do zatrzymania na obwodzie (4/4 za 3 w pierwszej połowie, 7/7 w meczu). MKS pomimo powolnego początku meczu i rosnącej przewagi gości (w najwyższym momencie wynosiła ona 13 punktów) zdołał podkręcić tempo pod koniec pierwszej połowy i na przerwę drużyny schodziły z 5 punktami różnicy.

Lepsze gra kontynuowana była przez MKS również w III kwarcie. Podopieczni Alessandro Magro wyszli na parkiet ze zdecydowanie większą energią, co widoczne było przede wszystkim w defensywie. Dodatkowo agresywna gra w ataku przekładała się na wymuszanie fauli. MKS w 8 minut zdobył aż 30 punktów, tracąc zaledwie 9. Bardzo dobrze grał Lee Moore, który w tej części meczu zdobył aż 14 punktów. Po osiągnięciu 11-punktowej przewagi coś się jednak zatrzymało i to starogardzianie zaczęli dochodzić do głosu. Ostatnie 2 minuty III kwarty wygrali 5:0, a przewaga szybko topniała również w ostatniej ćwiartce meczu. 5 minut przed końcem spotkania celną trójką do remisu doprowadził Sebastian Kowalczyk, a chwilę później Polpharma ponownie była na prowadzeniu. 2 minuty przed końcem meczu goście mieli okazję osiągnąć 7-punktowe prowadzenie. Do kosza zza łuku trafił Trevon Allen, jednak sędziowie po sprawdzeniu akcji punktów nie zaliczyli, odgwizdując błąd 24 sekund. Szczęście nie opuszczało dąbrowian. Najpierw równo z syreną kończącą czas akcji zza łuku trafił Andy Mazurczak, a rzut na remis trafił Michał Nowakowski, który następnie w ostatniej akcji meczu wspólnie z Milivoje Mijoviciem zatrzymał Trevona Allena.

Dogrywka rozegrana została wręcz wzorcowo przez gospodarzy. MKS trafił 6 z 8 rzutów z gry oraz wszystkie 5 rzutów wolnych. Dodatkowo w drużynie gości widoczny był problem z wąską rotacją. Po kontuzji powracał Peter Olisemeka, w trakcie meczu urazu nabawił się Steven Haney, co przełożyło się na brak sił i niecelne rzuty. Ostatecznie przewaga gospodarzy sięgnęła 12 „oczek”.

Najlepszym graczem dąbrowskiego zespołu był Lee Moore, który zaliczył 27 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst. W Polpharmie najcelniej punktował Steven Haney, który zapisał na swoje konto 25 „oczek”. Po 25.kolejkach MKS zajmuje 9.miejsce w tabeli koszykarskiej ekstraklasy. Ma 25 punktów, które zdobył w 11 zwycięskich i 14 przegranych meczach.

W najbliższym czasie Energę Basket Ligę czeka przerwa na turniej finałowy Suzuki Pucharu Polski i mecze kwalifikacyjne kadry narodowej do EuroBasketu. Gra o ligowe punkty wróci pod koniec miesiąca. Dąbrowianie 27 lutego podejmą Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski.

25.kolejka Energa Basket Ligi
MKS Dąbrowa Górnicza – Polpharma Starogard Gdański 102:90 (17:23, 23:22, 30:16, 14:23, d. 18:6)