15 listopada 2019

Dzień Wcześniaka – Dąbrowa Górnicza myśli o najmniejszych wojownikach

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia najbardziej znane budowle i miejsca, jak na przykład Empire State Building w Nowym Yorku czy wodospad Niagara, są podświetlane na fioletowo. W tym roku w akcję włącza się także Dąbrowa Górnicza. Podświetlony na fioletowo Pałac Kultury Zagłębia przypominać nam będzie o problemach wcześniaków i ich rodzin.

1 na 10 dzieci to wcześniak. Najmniejszy wcześniak w Polsce to prawdopodobnie Faustyna. Przyszła na świat w ubiegłym roku i ważyła wtedy 350 gramów. Dziewczynka była zdrowa i po kliku tygodniach została wypisana do domu.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital im. Szymona Starkiewicza organizuje również konferencję poświęconą opiece nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi. Spotkanie odbędzie się w piątek 15 listopada w Sali konferencyjnej szpitala.

Noworodki w Szpitalu im. Szymona Starkiewicza

Od listopada 2017 roku w dąbrowskiej porodówce urodziło się ponad 950 dzieci. W listopadzie i grudniu 2017 roku było to 80 dzieci, w 2018 na świat przyszły kolejne 462 maluchy, a w tym roku już ponad 400.

W dąbrowskim szpitalu matki mają do dyspozycji specjalny pokój porodowy, w którym można rodzić w różnych pozycjach oraz dwuosobowe sale, niektóre z balkonami.

Nie zapomniano także o specjalnych fotelach do kangurowania, w których jeden z rodziców może  wygodnie przytulać niemowlaka. Dzięki współpracy WOŚP szpital jest wyposażony w aparat do wspomagania oddechu, lampy do fototerapii, kardiomonitory, pulsoksymetry z opcją wykrywania krytycznych wad wrodzonych serca, pompy infuzyjne, inkubatory, sprzęt do przesiewowego badania słuchu oraz przeznaczony wyłącznie dla noworodków bardzo dobrej klasy ultrasonograf.

Wkrótce w szpitalu ruszy szkoła świadomego rodzicielstwa. Jej program wykracza poza poród. Uczestnicy będą mogli skorzystać nie tylko z porad fizjologów, seksuologów, dietetyków, masażystów i położnych. Poznają także rolę książek, muzyki i sztuki w rozwoju dziecka. Szkoła będzie dostępna bezpłatnie. W każdym cyklu odbędzie się 11 trzygodzinnych spotkań. Dwie godziny będą przeznaczone na część teoretyczną, godzina na praktyczną.

Czytaj więcej

Wiadomości

Autobus naukowy „Bądź jak Ignacy” nad Pogorią III

Wiadomości

Awaria systemów rządowych

Zagłębiowskie Centrum Onkologii z dotacją Metropolii

Zmiana siedziby Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych