Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 września 2020

Działo się w DG!

Kolejny weekend pełen wrażeń już za nami. Jak zwykle było aktywnie, sportowo, społecznie, obywatelsko…

W sobotę odbył się po raz trzynasty Festiwal Ludzi Aktywnych. W Parku Hallera lokalne organizacje pozarządowe w nietypowy sposób pokazywały, co robią na co dzień. Tym razem Festiwal Ludzi Aktywnych przyjął formę gry terenowej. Przeczytaj relację z FLA [kliknij]!

Mocnym punktem minionego weekendu była Zagłębiowska Masa Krytyczna, w której wzięło udział 2 tysiące rowerzystów. Ze względu na wymogi epidemiologiczne, grupy rowerzystów ruszały osobno. Celem akcji było zwrócenie uwagi na rowerzystów poruszających się przez miasta – na ich bezpieczeństwo i zasady ruchu. Sugerowana trasa przebiegała z dworca PKP w Sosnowcu, przez Będzin aż do Pogorii III. Była to świetna okazja, by nie tylko móc obserwować przejazd, ale również samemu wziąć udział w tym kultowym już wydarzeniu.

Również na Pogorii III miała miejsce 10. edycja kultowych i klimatycznych zawodów  – Longboard Running X. To prawdziwa gratka dla fanów długich desek! Push race na dystansie 18 km dookoła Pogorii III przyciągnął nie tylko zawodowców, ale też kibiców.

W Centrum Handlowym Pogoria było smakowicie. Wielka Wyżerka w Dąbrowie Górniczej z Inwazją FoodTrucków zdominowała plac przed wejściem do CH Pogoria. Można było spróbować między innymi dań azjatyckich, amerykańskich, japońskich czy hiszpańskich.

Absolwenci Sztygarki także świętowali – było to przede wszystkim spotkanie po latach. Jednocześnie miało wyjątkowy charakter, ponieważ było to ostatnie spotkanie tego typu. Była uroczysta msza święta, po której absolwentom rozdano medale. Następnie uroczystości przeniosły się na skwer przy pomniku ks. Stanisława Staszica. Otrzymał on nazwę im. Antoniego Pilarza.  Warto wspomnieć, że szkoła wykształciła ogromną ilość górników i hutników.

Fabryka Pełna Życia jak zwykle nie zawiodła oczekiwań. Oprócz jogi czy nordic walking, mogliśmy bawić się w Warsztacie. Piątkowy występ Gverilli – wokalisty oraz producenta, którego twórczość można opisać jako połączenie przemyślanej, ekspresywnej liryki oraz eksperymentalnych linii wokalnych z abstrakcyjnym malarstwem czy grafiką, przyciągnął fanów niecodziennych brzmień. Niedzielny wieczór przejął Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, który przedstawił spektakl: „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fabryka Pełna Życia postawiła na różnorodność, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Sobotnie przedpołudnie należało do dzieci, które wzięły udział w spotkaniu z muzyką na trawie dla pt. Rytmicznie i melodycznie. Próbowały swych sił miedzy innymi w budowaniu pięciolinii.

Popołudnie było okazją do refleksji na temat powstania samorządu.  W Kawiarence Obywatelskiej z okazji Inauguracji obchodów 30-lecia samorządności Dąbrowy Górniczej, gościem był jeden z ojców polskiej samorządności – Jerzy Stępień.

 

Ochota na więcej? Już niebawem kolejne ekscytujące zapowiedzi dąbrowskich wydarzeń! Bądź na bieżąco śledząc naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie, oraz pobierając aplikację Dąbrowa Górnicza w Google Play lub AppStore.

Czytaj więcej

Wiadomości

Lokalnie i na wynos

Wiadomości

Cała Polska w czerwonej strefie

Wiadomości

Połączmy tradycję z troską o środowisko

Wiadomości

Pora na zimowy czas