11 czerwca 2019

Dotacje do fotowoltaiki – rozstrzygnięcie w sierpniu

W sierpniu ma zostać rozstrzygnięty konkurs, w ramach którego mieszkańcy będą mieć szansę skorzystać z unijnego dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Chodzi o projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowany przez Urząd Miejski. Dotacje mają pochodzić ze środków unijnych, przyznawanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Zgłoszenia do projektu przyjmowane były w zeszłym roku. Uczestniczy w nim 327 osób.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty w sierpniu, a rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest na koniec października. Dotacje dla dąbrowian mogą sięgnąć 85% kosztów. Wszyscy wnioskodawcy zostaną poinformowani o rezultacie.

Wartość całego projektu opiewa na ponad 5 mln 376 tys. zł. Dofinansowanie z EFRR ma wynieść przeszło 3 mln 263 tys. zł. Wkład gminy to ponad 906 tys. zł, a łączna kwota udziału mieszkańców – 1 mln 206 tys. zł. Projekt ma na celu promowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz poprawę efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Instalacja fotowoltaiczna to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Prąd z takiej instalacji może pokryć w dużym stopniu zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, co znacząco zmniejsza rachunki za elektryczność.

Do Urzędu Miejskiego dotarły informacje, że w niektórych częściach miasta pojawiły się osoby, które podając się za pracowników UM informują o negatywnym rozstrzygnięciu konkursu. Jednocześnie proponują odpłatną pomoc w przygotowaniu nowego wniosku o dofinansowanie. Osoby te nie są przedstawicielami Urzędu Miejskiego, a swoim działaniem mogą wprowadzać w błąd.

Czytaj więcej

Wiadomości

Fabryka Pełna Wydarzeń na każdy weekend wakacji!

Wiadomości

„Lokal na start” po raz trzeci

Wiadomości

Zadzwoń – specjaliści udzielą pomocy!

Wiadomości

Zmiany w kierownictwie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii