9 kwietnia 2020

Dobre praktyki ułatwiające odbiór odpadów

Czas stanu epidemii sprawia, że musimy zmierzyć się z nowymi sytuacjami i nieco zmodyfikować swoje codzienne nawyki. W każdym gospodarstwie domowym możemy wcielić dobre praktyki, które ułatwią odbiór i zagospodarowanie odpadami.

Oto najważniejsze zasady, których powinniśmy przestrzegać:

Ogranicz zakupy do niezbędnych rzeczy

Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie szczególnie warto zwrócić uwagę na to, aby nie kupować nadmiaru produktów spożywczych, które później wyrzucimy.

Wykorzystaj pojemność kosza, worka – zmniejsz objętość odpadów

Czystość i porządek wokół miejsc gromadzenia odpadów zależy wyłącznie od mieszkańców. Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub dzielenie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów przyczyni się do lepszego wykorzystania pojemności pojemników. Im mniej powietrza będą wozić samochody odbierające odpady – tym więcej zmieści się w nich odpadów, a przy okazji przyczyni się do ekologicznych działach, które wpływają na naszą planetę.

Powstrzymaj się od remontów, wymiany mebli, porządków wiosennych itp.

Czas epidemii nie jest najlepszym czasem na remonty. Chociaż zostajemy w domach i mamy dużo czasu, musimy pamiętać że Ekopunkty są zamknięte do odwołania. Ograniczmy wizyty w marketach budowlanych i salonach meblowych, powstrzymajmy się od prac generujących odpady wielkogabarytowe. To nie jest czas na wiosenne porządki.

Odpady zielone i BIO zagospodaruj u siebie – kompostowanie

Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ułatwiające pracę osobom odbierającym odpady.

Co z maseczkami i rękawiczkami jednorazowymi?

Zużyte środki ochrony osobistej – maseczki i rękawiczki – powinny być wyrzucane tak, jak typowe zmieszane odpady komunalne. Wytyczne dla osób zdrowych objętych kwarantanną: dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa mówią, że odpady typu maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

***

Załatwianie spraw związanych z odbiorem odpadów:

Wszelkie sprawy dotyczące odbioru odpadów załatwiane są zdalnie. Wykorzystaj telefon, email, ePUAP, deklarator i pocztę.

Lista najważniejszych telefonów MZGO:

(32) 264-46-23 wew.16,18,19 – wyjaśnienie opłat

(32) 264-46-23 wew.22,23,24 – składanie deklaracji

(32) 264-46-23 wew.10 – reklamacje

Email: sekretariat@mzgodg.pl

 

Pamiętajmy o zachowaniu zasad higieny podczas wyrzucania odpadów, myjmy często ręce i dbajmy o siebie!

Czytaj więcej

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem

Wiadomości

Duże zmiany na Mickiewicza i Krasińskiego

Wiadomości

PKZ zaprasza na wirtualne wzruszenia i radości