Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 listopada 2021

Dąbrowska Barbórka Rodzinna

Drukuj

Barbórka w mieście, które ma w nazwie rozszerzenie „górnicza” jest pozycją obowiązkową. Dlatego już dziś zapraszamy na miejskie obchody górniczego święta – 4 grudnia od 9:00 pod Resursą.

Wprawdzie w czerwcu 1996 r. zakończyła się epoka węgla w historii Dąbrowy Górniczej, bo ostatnia w naszym mieście kopalnia „Paryż” zakończyła wydobycie, a działające już wtedy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zorganizowało nawet wydarzenie pod nazwą „Pożegnanie z węglem”, to święto górników jest wciąż żywą tradycją w wielu dąbrowskich rodzinach. Nie zapominamy o dziedzictwie Dąbrowy Górniczej i jak co roku zapraszamy na miejskie obchody Barbórki!

Do wspólnego świętowania Dnia Górnika i imienin Barbary zapraszamy całe rodziny – rodziców, dziadków, dzieci, wnuków! Ubierzcie tego dnia tradycyjne górnicze stroje i nakrycia głowy – górnicze czapki możecie wykonać własnoręcznie. Czeka nas mnóstwo atrakcji.

Górnicza fotobudka i Kopalnia Ćwiczebna za darmo!

Z atrakcjami startujemy o godz. 9:00 na ul. 3 Maja po Resursą. Będzie prezentacja strojów górniczych, czapek i akcesoriów oraz fotobudka, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie z górnikiem i górniczymi akcesoriami! O 10:00 pod Resursą zagra Miejska Orkiestra Dęta, z którą przejdziemy od Resursy do pomnika Stanisława Staszica, gdzie wszystkie Barbary, Basie i Baśki usłyszą „Sto lat” w wykonaniu Orkiestry. Rozpocznie się oficjalna część obchodów, podczas której przedszkolaki biorące udział w konkursie „Jestem górnikiem i tym się szczycę” otrzymają nagrody!
Tego dnia zwiedzanie Muzeum Miejskiego Sztygarka i Kopalni Ćwiczebnej jest za darmo. Do Muzeum zapraszamy w godzinach 9:00-14:00, a do Kopalni wejścia możliwe są o pełnych godzinach: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00.

Harmonogram barbórkowych wydarzeń:

9.00 – 14.00 – Zwiedzanie Muzeum Miejskie Sztygarka za darmo (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem).
9.00 – 14.00 – Zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej za darmo, wejścia o pełnych godzinach 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00. Ostatnie wejście o 13.00. Wymagana jest rezerwacja telefoniczna pod numerem 32 726 41 85. Limit osób w jednej grupie to 10.
9.00 – 11.00 – rodzinny piknik z warsztatami i górniczą fotobudką – ul. 3 Maja pod Resursą. Na pikniku czeka nas mnóstwo atrakcji: górnicza fotobudka – zdjęcia z górnikiem na planszy drewnianej lub z żywym w stroju, prezentacja strojów górniczych, czapek i akcesoriów takich jak szpady, kordziki, lampy itp.)
10.00złożenie kwiatów pod kamieniem pamiątkowym górników pomordowanych w Auschwitz (delegacja władz miasta, muzeum i górników)
10.30 – rozpoczęcie koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej pod Resursą,
10.45 – 11.00 przemarsz uczestników spotkania z orkiestrą na trasie Resursa – pomnik Stanisława Staszica,
11.00 – 12.00 część oficjalna obchodów z władzami miasta; Miejska Orkiestra Dęta zagra „Sto lat” dla zgromadzonych Barbar, wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Jestem górnikiem i tym się szczycę”.

Wydarzenie towarzyszące:

Konkurs barbórkowy na pracę plastyczną przedstawiającą pracę górnika pt. „Jestem górnikiem i tym się szczycę”. Konkurs dla przedszkoli – wręczenie nagród pod pomnikiem Staszica w dniu 4 grudnia o 11.00.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Wiadomości

Przez dwa miesiące ciężarówki będą jeździć Strzemieszycką

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej