Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 marca 2020

Dąbrowianie przeciwko torom przecinającym miasto

Drukuj

Dąbrowianie nie godzą się na budowę torowisk, które poprzecinałyby miasto i spowodowały liczne wyburzenia domów i bloków.  Kontrowersyjne plany znalazły się w rządowych projektach związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada budowę lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą, a także nowych dróg i torów, które mają skomunikować je z pozostałymi częściami kraju. Planowane przebiegi nowych linii kolejowych w wielu miejscowościach przebiegają przez tereny mieszkalne. W Dąbrowie Górniczej projektanci wytyczyli tory przez środek Błędowa i Kuźniczki Nowej. Ich realizacja wiązałaby się z wyburzeniem dziesiątek domów, zniszczeniem miejsc cennych przyrodniczo i skutkowała poszatkowaniem dzielnicy. Podobnie jest w rejonie Redenu i Staszica, gdzie nowa linia kolejowa została narysowana wzdłuż plant przy ul. Poniatowskiego (przy targowisku miejskim), dalej plantami wzdłuż ul. Korczaka do ul. Wojska Polskiego i przecinając DK94 oraz ul. Staszica w stronę Sosnowca.

– Te propozycje są dla mnie nie do zaakceptowania. Przedstawione rozwiązania nie są zgodne z żadnym dokumentem planistycznym obowiązującym w Dąbrowie Górniczej. Nie jesteśmy przeciwni powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale budowa prowadzących do niego torów nie może wiązać się z burzeniem domów  – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

3 i 4 marca – w Błędowie i w Szkole Podstawowej nr 8 – odbyły się spotkania poświęcone temu problemowi. Oba cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zgromadziły po kilkaset osób, a w SP 8 konieczne było podzielenie go na dwie tury, ponieważ wszyscy chętni nie mogli jednocześnie zmieścić się w sali gimnastycznej. Uczestnicy w ich trakcie podpisywali pisma sprzeciwiające się inwestycji w przedstawionym kształcie i wnosili swoje zastrzeżenia.

Informacje o proponowanych przebiegach tras w rejonie Dąbrowy Górniczej, a także mapy dostępne są na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k07

Zachęcamy do przesyłania swoich uwag, wniosków i obaw za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl

Można wysłać je również na adres konsultacje.cpk@cpk.pl

Termin mija 10 marca. Wypełniając formularz konsultacyjny należy wskazać ciąg nr 7, linia kolejowa 111 i 113, arkusz 1 i 2 dla Błędowa, Łaz Błędowskich i Kuźniczki lub arkusz 2 dla śródmieścia.

Poniżej do pobrania propozycje pism dotyczących okolic Błędowa i Kuźniczki Nowej, a także Redenu i Staszica, które można samodzielnie wydrukować, podpisać i do 9 marca do godz.10 złożyć w Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wyspiańskiego 1), w Urzędzie Miejskim (ul. Graniczna 21), a także w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a). Pisma te zostaną przesłane do władz należącej do skarbu państwa spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Błędów i Kuźniczka Nowa

Reden i Staszic

Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniach informacyjnych dotyczących planowanych przebiegów linii Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie naszego miasta. To były ważne i potrzebne spotkania – nasz sprzeciw jest konstruktywny i ponad wszelkimi podziałami. Jeżeli podzielacie nasze zdanie wyślijcie swoją opinię na adres konsultacje.cpk@cpk.pl

Publiée par Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej sur Mercredi 4 mars 2020

Czytaj więcej

Strona główna

PKP wybrały firmę, która przebuduje dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej

Wiadomości

DK1 będzie „ekspresówką”. Kierowcy pojadą nowymi jezdniami i węzłami, dla pieszych i rowerzystów powstaną kładki

Strona główna

Bezpłatne badania przesiewowe w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Wiadomości

Pięć biznesów w finale. W listopadzie poznamy ten najlepszy