Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 czerwca 2022

Dąbrowianie mają pomysły na swoje osiedla

Drukuj

246 pomysłów zgłosili mieszkańcy w ramach ósmej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Po weryfikacji projektów, podczas jesiennych dyskusji dąbrowianie wybiorą zadania, które będą realizowane w przyszłym roku.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny, oparty na spotkaniach i rozmowach, powrócił po dwuletniej, covidowej przerwie. Pula środków na zadania wskazane przez dąbrowian wynosi 7 mln zł. Kwoty dla poszczególnych osiedli zależą od liczby mieszkańców.

Najpierw, w marcu, mieszkańcy spotkali się i wskazali priorytety dla swoich osiedli. Do wyboru mieli sześć kategorii: infrastruktura drogowo-chodnikowa, ciągi piesze; miejsca postojowe i parkingi; zieleń, łąki kwietne, dosadzenia, pielęgnacja; zagospodarowanie przestrzeni wspólnych; projekty miękkie/społeczne; infrastruktura czasu wolnego.

Następnie, na przełomie maja i czerwca, każdy mieszkaniec mógł proponować konkretne zadania, które mieszczą się w ramach kategorii wybranej dla osiedla. Nabór projektów prowadzony był do 10 czerwca. Spośród 246 propozycji, 12 złożono niezgodnie z procedurą, a 4 po terminie. Tym sposobem zostało 230 bez uchybień formalnych. Teraz trwa ich weryfikacja. Na tym etapie sprawdzana jest m.in. własności gruntu, na którym ma zostać zrealizowane zadanie, zgodność propozycji z osiedlowym priorytetem czy zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

W Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym miasto podzielone jest na 36 osiedli. Mieszkańcy dwóch z nich – Marianek i Starej Dąbrowy – nie głosili żadnego projektu.

– W tej sytuacji musimy zastanowić się, co dalej robić. Spotkamy się z mieszkańcami dzielnic, do których należą te osiedla, żeby wspólnie wypracować rozwiązanie. Liczę przede wszystkim, że na spotkaniach pojawią się mieszkańcy Marianek i Starej Dąbrowy. Postaramy się m.in. przeanalizować potrzeby czy wnioski, z jakimi zwracali się do Urzędu Miejskiego. To może być podpowiedź, czego oczekują te lokalne społeczności – zapowiada Agnieszka Sienkiewicz – Ćwik, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej

We wrześniu i październiku w całym mieście odbędą się spotkania mieszkańców i autorów projektów z wszystkich osiedli. Wtedy, po weryfikacji, dowiedzą się, które zadania i w jakim kształcie są możliwe do realizacji. To będzie zarazem okazja do szczegółowych rozmów i podjęcia ostatecznej decyzji, co w ramach DBP należy zrobić w przyszłym roku.

Lista pomysłów zgłoszonych do Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego

W tym roku nie będzie realizowany ogólnomiejski Budżet Obywatelski. Prawo dopuszcza jego zawieszenie i w Dąbrowie Górniczej postanowiono z niego skorzystać. Taką decyzję na czerwcowej sesji podjęła Rada Miejska.

– Roczna przerwa w przeprowadzaniu tego procesu ma pozwolić na organizację prac warsztatowych, podczas których wspólnie z mieszkańcami, działaczami organizacji pozarządowych, radnymi oraz pracownikami urzędu wypracujemy nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego – tłumaczy Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej

W czasie rozmów o zawieszeniu BO przywoływano m.in. argument o trudności jednoczesnej realizacji dwóch budżetów – obywatelskiego i partycypacyjnego. Mówiono też o możliwości wprowadzenia zmian do jego regulaminu, czego wcześniej nie można było robić, a od końca maja pozwalają na to znowelizowane przepisy.

Czytaj więcej

Rekreacja

Koszykarze szykują się do rozgrywek. Sezon rozpoczną pod koniec września

Strona główna

Przedszkole nr 20 po modernizacji wygląda jak nowe

Kultura

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia

Wiadomości

Rozpoczynamy budowę drogi do tunelu pod torami w Gołonogu