Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
31 stycznia 2023

Czy pracę ludzi przejmą roboty? Spotkanie dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej

Drukuj

Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Dąbrowy Górniczej 1 lutego do warsztatu Fabryki Pełnej Życia na spotkanie dotyczące nadziei i zagrożeń związanych z przemianami technologicznymi. Wstęp wolny.

Praca, technologie, relacje – jak je uzdrowić? Pod takim hasłem, w formie pracy warsztatowej, podyskutujemy 1 lutego o tym, jakie potrzeby, problemy, nadzieje i zagrożenia widzimy w przemianach technologicznych oraz w codziennych relacjach.

Spotkanie w godz. 14-18 – poprowadzi zespół projektowy Uniwersytetu  Śląskiego we współpracy z przedstawicielkami i przedstawicielami spółdzielni CoopTech Hub i kolektywu Grupa Robocza.

Warsztaty będą początkiem badań prowadzonych w ramach projektu NEST, realizowanego we współpracy z uniwersytetami, instytucjami miejskimi i stowarzyszeniami artystycznymi z Irlandii, Francji, USA i Ekwadoru, a w którym to projekcie uczestniczy także Fabryka Pełna Życia.

– Zależy nam na obecności i doświadczeniach ludzi z różnych grup: młodzieży, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, pracujących, bezrobotnych – mówi Michał Krzykawski, profesor na Uniwersytecie Śląskim, kierujący Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, zaangażowany w projekt NEST.

– Czy w niedalekim czasie pracę ludzi w Zagłębiu przejmą roboty? Jak może wyglądać świat po automatyzacji pracy i jak to wpłynie na nasz czas wolny, relacje i jakość życia w mieście? Czy polityka miejska powinna brać pod uwagę te przemiany i na ile ma na nie wpływ? To nie scenariusze science fiction, ale pytania, które warto zadać już dzisiaj, żeby zadbać o wspólną przyszłość – dodaje prof. Krzykawski.

Celem projektu NEST (Networking Ecologically Smart Territories) jest utworzenie sieci pracowni terytorialnych, w których będą wypracowywane lokalne modele gospodarcze. Proponowaną metodą badawczą dla takich pracowni są badania współtwórcze.

– Badanie te kładą nacisk na współpracę między naukowcami, artystami i podmiotami lokalnymi (od władz samorządowych, stowarzyszeń i przedsiębiorców do mieszkańców). Współtworzenie oznacza tutaj wnoszenie dobrowolnego wkładu w proces badawczy i tworzenie zróżnicowanych wspólnot umiejętności (praktycznych, życiowych, technicznych, projektowych, artystycznych, teoretycznych) – podkreśla prof. Michał Krzykawski.

Więcej szczegółów o tym projekcie oraz prowadzonych badaniach będzie się można dowiedzieć podczas inaugurującego spotkania w Fabryce Pełnej Życia.

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Wiadomości

Na dwa miesiące ciężarówki wracają na Strzemieszycką

Wiadomości

Poczuj magię Świąt w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Mikołajki w Dąbrowie Górniczej