Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
31 stycznia 2023

Czy pracę ludzi przejmą roboty? Spotkanie dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej

Drukuj

Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Dąbrowy Górniczej 1 lutego do warsztatu Fabryki Pełnej Życia na spotkanie dotyczące nadziei i zagrożeń związanych z przemianami technologicznymi. Wstęp wolny.

Praca, technologie, relacje – jak je uzdrowić? Pod takim hasłem, w formie pracy warsztatowej, podyskutujemy 1 lutego o tym, jakie potrzeby, problemy, nadzieje i zagrożenia widzimy w przemianach technologicznych oraz w codziennych relacjach.

Spotkanie w godz. 14-18 – poprowadzi zespół projektowy Uniwersytetu  Śląskiego we współpracy z przedstawicielkami i przedstawicielami spółdzielni CoopTech Hub i kolektywu Grupa Robocza.

Warsztaty będą początkiem badań prowadzonych w ramach projektu NEST, realizowanego we współpracy z uniwersytetami, instytucjami miejskimi i stowarzyszeniami artystycznymi z Irlandii, Francji, USA i Ekwadoru, a w którym to projekcie uczestniczy także Fabryka Pełna Życia.

– Zależy nam na obecności i doświadczeniach ludzi z różnych grup: młodzieży, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, pracujących, bezrobotnych – mówi Michał Krzykawski, profesor na Uniwersytecie Śląskim, kierujący Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, zaangażowany w projekt NEST.

– Czy w niedalekim czasie pracę ludzi w Zagłębiu przejmą roboty? Jak może wyglądać świat po automatyzacji pracy i jak to wpłynie na nasz czas wolny, relacje i jakość życia w mieście? Czy polityka miejska powinna brać pod uwagę te przemiany i na ile ma na nie wpływ? To nie scenariusze science fiction, ale pytania, które warto zadać już dzisiaj, żeby zadbać o wspólną przyszłość – dodaje prof. Krzykawski.

Celem projektu NEST (Networking Ecologically Smart Territories) jest utworzenie sieci pracowni terytorialnych, w których będą wypracowywane lokalne modele gospodarcze. Proponowaną metodą badawczą dla takich pracowni są badania współtwórcze.

– Badanie te kładą nacisk na współpracę między naukowcami, artystami i podmiotami lokalnymi (od władz samorządowych, stowarzyszeń i przedsiębiorców do mieszkańców). Współtworzenie oznacza tutaj wnoszenie dobrowolnego wkładu w proces badawczy i tworzenie zróżnicowanych wspólnot umiejętności (praktycznych, życiowych, technicznych, projektowych, artystycznych, teoretycznych) – podkreśla prof. Michał Krzykawski.

Więcej szczegółów o tym projekcie oraz prowadzonych badaniach będzie się można dowiedzieć podczas inaugurującego spotkania w Fabryce Pełnej Życia.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ten dron ma niezłego „nosa”

Wiadomości

Ambasadorzy służą pomocą

Komunikaty

Wykazy lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży bezprzetargowej na rzecz ich najemców

Wiadomości

Łącznik wkrótce będzie gotowy