Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 października 2021

Climathon 2021. Jak oszczędzać prąd i ciepło – w trosce o środowisko i własny portfel

Drukuj

Jak skutecznie oszczędzać prąd i ciepło w domach i miastach? Nowatorska i nietuzinkowa odpowiedź na to pytanie warta jest 5 tys. zł. Do 26 października trwa rejestracja na „Climathon”, podczas którego można podzielić się pomysłami na efektywność energetyczną i powalczyć o nagrodę.

Climathon to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. Druga edycja Metropolitalnego Climathonu rozpocznie się 28 października w formule hybrydowej. Podczas wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań, w jaki sposób możemy oszczędzać energię elektryczną i ciepło w domach i mieście. Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 5 tys. zł oraz nagrody rzeczowe.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy: uczniowie i dorośli, zespoły oraz indywidualni uczestnicy. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są koniecznością. Rejestracja do 26 października poprzez stronę climathon.pl/rejestracja

Wyłączenie nieużywanych ładowarek z gniazdka, gaszenie światła w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy czy przykręcenie kaloryfera przed wietrzeniem mieszkania – to kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej i ciepła w naszych domach. Gdy dodamy do tego np. element rywalizacji, albo monitorowania efektów, wówczas możemy dostać ciekawe rozwiązania na to, jak zachęcić większą liczbę osób np. najbliższych sąsiadów z bloku lub piętra akademika, do zmiany swoich codziennych nawyków w trosce o ochronę klimatu. Warto pamiętać, że to także korzyść dla naszego portfela.

Dlatego też zagadnienia związane z efektywnością energetyczną i tym, jak racjonalnie korzystać z prądu i ciepła będą tematami drugiej edycji Metropolitalnego Climathonu.

Co to jest Climathon?

 • To wydarzenie, które ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, a w tym roku – oszczędnością prądu i ciepła.

Dla kogo jest II Metropolitalny Climathon 2021?

 • Zgłosić może się każdy, kto ma ukończone 15 lat: młodzież, studenci, dorośli, przedsiębiorcy, aktywiści, pracownicy organizacji pozarządowych czy urzędnicy. Jednym słowem: w Climathonie może wziąć udział każdy, kto ma pomysł związany z tematem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się np. z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztowanych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja, jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do oszczędzania prądu i ciepła. Rejestracja na wydarzenie trwa do 26 października.

Co trzeba umieć?

 • Aby wziąć udział w Climathonie nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z energetyką i ciepłownictwem. Wystarczy otwarty umysł i chęć tworzenia niestandardowych pomysłów. Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymają wsparcie organizatorów oraz inspirację mentorów i ekspertów.

Co oznacza efektywność energetyczna?

 • To szerokie zagadnienie związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii, na przykład ogrzewaniem budynków poprzez zużywanie mniejszej ilości prądu i ciepła. Efektywność energetyczna nie jest jednak odmawianiem sobie podstawowych wygód, takich jak ciepło w domu czy oświetlenie, tylko racjonalne i optymalne zużycie tych mediów. Efektywne zużycie energii to też podstawa bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
 • Racjonalne wykorzystywanie energii oraz zmniejszanie poziomu jej zużycia sprawia, że możemy działać wydajniej, oszczędniej i stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i klimatu. Pomysły uczestników Climathonu dotyczyć mogą zarówno ograniczania strat ciepła, kogeneracji, izolacji, wentylacji, modernizacji oświetlenia, jak również innowacyjnych rozwiązań w sferze odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych pomysłów wspomagających zmniejszanie zużycia energii i ciepła w mieście. Efektywność energetyczna ma też szersze zalety ekonomiczne. W makro skali to m.in. ograniczenie wyczerpywania surowców, czy zmniejszenie skali importu surowców energetycznych. Ma również przełożenie na oszczędności dla indywidualnych odbiorców, bo pozwala ograniczyć wzrost rachunków za wodę, ciepło i prąd.

Jak można się zgłosić do Climathonu?

 • Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i wypełnić formularz rejestracyjny.

W jakiej formule odbędzie się Climathon?

 • II Metropolitalny Climathon odbędzie się w formule hybrydowej. 28 października wydarzenie rozpocznie się stacjonarnie w GPP Business Park w Katowicach i ta część będzie skierowana do młodzieży powyżej 15 lat. Natomiast równolegle, 28 i 29 października, odbywać się będzie event dla dorosłych w formule online.

W jakich godzinach będzie się odbywać?

 • Climathon zacznie się 28 października o godz. 9:00 dla uczniów szkół średnich, a o godz. 16:00 dla uczestników pełnoletnich. Skończy się natomiast 29 października o godz. 21:00.

Co można wygrać?

Dla najciekawszych pomysłów przewidziane zostały nagrody:

konkurs dla młodzieży szkół średnich

Nagroda I:

 • wycieczka do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych (maksymalnie 37 os.)
 • kalkulatory naukowe (dla każdego członka grupy)
 • głośniki JBL GO (dla każdego członka grupy)

Nagroda II

 • kalkulatory (dla każdego członka grupy)
 • słuchawki bezprzewodowe BASEUS Encok W04 ANC (dla każdego członka grupy)

Nagroda III

 • kalkulatory (dla każdego członka grupy)

konkurs dla uczestników pełnoletnich będących osobami fizycznymi

 • Nagroda I 5000 zł
 • Nagroda II 3000 zł
 • Nagroda III 2000 zł

i inne upominki organizatorów oraz partnerów wydarzenia.

W zeszłorocznej edycji wydarzenia pod hasłem „Susza w mieście” uczestnicy poszukiwali rozwiązań problemów związanych z retencją wody.

 • 1 miejsce zajął HEKSAGON: Ogród deszczowy – Heksagonalne, modułowe siedziska i pojemniki na ogrody deszczowe; do zastosowania wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca, np. trybuny, huśtawki.
 • 2 miejsce zajął projekt „Pożytecznik lokalny”, polegający na stworzeniu samowystarczalnego ogrodu społeczno-osiedlowego, szkolnego czy też przedszkolnego, który z czasem przybrałby formę sieci samowystarczalnych ogrodów. Do funkcjonowania obiektu wykorzystywana jest wyłącznie woda deszczowa oraz inne odnawialne źródła energii.
 • 3 miejsce zajął projekt eco_STRUKTURA: Zieleń przy sieci rur tworzy przyjazny mikroklimat i zapobiega przegrzewaniu się elewacji, zmniejszając dyskomfort mieszkańców.
 • 4 miejsce to projekt WODNY ZAKĄTEK – zespół zaproponował wielofunkcyjny teren retencyjny z dedykowaną aplikacją, która angażuje lokalnych mieszkańców do zarządzania tym terenem. Czujniki monitoringu wilgotności gleby informują użytkownika, czy już czas zabrać rodzinę na spacer i napełnić oczka wodne dla jeży i wróbli albo podlać rabatę miododajną dla pszczół.

II Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.

Informacje na temat Climathonu na stronie www.climathon.pl

Czytaj więcej

Wiadomości

Woda i ścieki w Dąbrowie Górniczej tańsze niż w innych miastach

Strona główna

Sportowe sukcesy nagrodzone

Wiadomości

Asystent pomoże rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Można się zgłaszać

Biznes

Ruszył konkurs dla innowacyjnych firm