Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 maja 2022

Chcą prowadzić biznes w mieście. Wkrótce poznamy kolejnych zwycięzców „Lokalu na start”

Drukuj

Dziesięciu przedsiębiorców zgłosiło się do szóstej edycji programu „Lokal na start”. Na początku czerwca dowiemy się, kto z nich dostanie szansę na działalność w nowym miejscu. Od pierwszej odsłony konkursu w 2019 r. na rynku funkcjonuje kilkanaście biznesów, prowadzonych przez jego zwycięzców.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro firmy, które w Dąbrowie Górniczej rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat.

Ci, którzy zdecydowali się spróbować swoich sił w tej odsłonie konkursu, reprezentują różnorodne branże. Zainteresowali się lokalami położonymi przy ul. Wyszyńskiego, 3-go Maja, Piłsudskiego i III Powstania Śląskiego.

Pomysłów nie brakuje

Jeżeli ich propozycje zyskają wysokie noty jurorów, w mieście może pojawić się m.in. escape room, firma produkująca biżuterię, salon kosmetyczny, a także gabinet masażu, akupunktury i prowadzący zajęcia jogi. Wśród propozycji jest również diagnostyka i programowanie komputerów samochodowych oraz dorabianie i programowanie kluczyków, ręczne wykonywanie dodatków i ozdób do włosów, usługi remontowo-budowlane, biuro podróży, przeprowadzanie badań psychologicznych oraz gabinet masażu Kobido (twarzy) i całego ciała.

Uczestnicy programu przedstawili m.in. opis planowanego przedsięwzięcia i swoje doświadczenie zawodowe. Musieli również rozpoznać rynek, wskazać potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali też pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.

Tym razem w ofercie były miejsca w centrum, Gołonogu i Strzemieszycach. Powierzchnia dostępnych lokali wynosi od niespełna 19 do ponad 160 m kw. Ten największy może zostać podzielony i wynajęty w mniejszych częściach. Stawki czynszu za m2 wynoszą 6, 9 albo 10 zł. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.

Z lokalem łatwiej

Korzystanie z miejskich lokali, w których ponosi się niższe opłaty, pomaga w rozkręceniu biznesu. Pokazują to przykłady dotychczasowych uczestników programu – od 2019 r. kilkunastu funkcjonuje na rynku.

– Dzięki konkursowi „Lokal na start” otrzymałyśmy przestrzeń, w której zdecydowanie łatwiej rozwijać nam naszą pracownię, przechowywać niezbędne materiały i tekstury, a także spotykać się z klientami – mówią Anna Barwińska i Joanna Klimasz, które przy ul. 3-go Maja 22 prowadzą pracownię Baza Group, zajmującą się projektowaniem i aranżacją wnętrz.

Wszyscy, którzy mają firmę w Dąbrowie Górniczej krócej niż 5 lat albo zastanawiają się nad otwarciem działalności, powinni zainteresować się także Pakietem Młodego Przedsiębiorcy. To program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, a jego częścią jest właśnie „Lokal na start”. Pakiet obejmuje m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com

Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS buduje drużynę na nowy sezon

Wiadomości

MOPS przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Można je złożyć również elektronicznie

Strona główna

Urodzinowy weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza jako miasto ma 106 lat, ale jej historia jest dłuższa