Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 października 2021

Bezpłatne badania przesiewowe w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Drukuj

Skończyłeś 50 lat? Zagłębiowskie Centrum Onkologii zachęca do bezpłatnej kolonoskopii: nie trzeba skierowania od lekarza, wystarczy wypełnienie ankiety.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uczestniczy w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

– Nie trzeba wydawać żadnych pieniędzy. Po zgłoszeniu do programu pacjenci otrzymają wszelkie informacje dotyczące przygotowania do badania. Zazwyczaj to tylko 7 dni diety lekkostrawnej z wykluczeniem pewnych produktów, np. pestek, które mogą uszkodzić kolonoskop oraz 1 dzień przygotowania z otrzymanym preparatem i trzydzieści minut na samo badanie – zachęca do bezpłatnych badań dr n. med. Adam Miśkiewicz z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Choroba bardzo długo – nawet kilkanaście lat – rozwija się bezobjawowo. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65. roku życia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Szacuje się, że pomiędzy 55 a 65 rokiem życia 25 proc. osób ma już polipy, a 5 proc. jest zagrożonych rozwojem raka. Średni czas wzrostu polipów wynosi 5 lat, zaś ich ewolucja do raka jelita grubego zajmuje kolejne 10 lat.

Usunięcie polipów znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe. – Pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko śmierci spowodowanej rakiem jelita grubego – podkreśla dr n. med. Adam Miśkiewicz.

Do badania mogą być kwalifikowane:

wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana;

osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;

osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha, w tej grupie konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha;

osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP, podobnie z potwierdzeniem  z poradni genetycznej.

Aby przystąpić do badania, nie trzeba skierowania od lekarza. Wystarczy wypełnienie ankiety na internetowej stronie Programu Badań Przesiewowych (www.pbp.org.pl). Można ją pobrać po wejściu w zakładkę OŚRODKI i CHCĘ SIĘ ZBADAĆ.

Ankiety można również otrzymać w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – są wyłożone na ladach kartotek Poradni Przyszpitalnych i w Pracowni Endoskopii.

Wypełnione ankiety należy składać w Pracowni Endoskopii, pokój 19. Kontakt bezpośredni: tel. 32-621-20-09 (godz. 11.00-14.00), endoskopia@zco-dg.pl

 

*Działanie w ramach miejskiej kampanii profilaktycznej „Tik Tak Tik RAK – wczesne wykrycie daje Ci życie”, której celem jest zapobieganie chorobom nowotworowym oraz utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia wśród dąbrowian.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ostatni moment, żeby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Biznes

Czerwiec pod znakiem przedsiębiorczości

Wiadomości

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Wiadomości

Blizny na Bukowej Górze