Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 czerwca 2022

Bezpieczny wypoczynek – nad wodą potrzebny jest zdrowy rozsądek

Drukuj

Zaczęły się szkolne wakacje, a wolne i słoneczna pogoda zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Plażując i kąpiąc się, nie można zapominać o zdrowym rozsądku.

Korzystanie z uroków lata i wypoczynek nad wodą wymagają przestrzegania kilku prostych zasad. Wydają się oczywiste, ale łatwo o nich zapomnieć.

Przede wszystkim nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno też wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury,  m.in. nie można skakać do zbiorników o nieznanym podłożu czy wypływać daleko od brzegu. Najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Nad wodę warto również wybierać się w czyimś towarzystwie, tak by w razie nieszczęśliwego wypadku, ktoś wezwał pomoc.

Nad wodą należy też zwracać szczególną uwagę na dzieci. Rodzice lub opiekunowie zawsze powinni czuwać nad kąpiącą się pociechą, maluchy do 7 roku życia muszą obowiązkowo znajdować się pod opieką dorosłych. Zdarzają się niestety przypadki, gdy dziecko plażuje samo albo jego opiekunowie są nietrzeźwi. Taka nieodpowiedzialność dorosłych jest karalna.

W Dąbrowie Górniczej, jak zawsze, ogromną popularnością cieszą się Pogorie. Nad „Trójką”, do 24 czerwca można korzystać z kąpieliska wytyczonego wzdłuż 100-metrowej linii brzegowej. Bezpieczeństwa wypoczywających pilnuje 4-osobowy zespół ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego: w dni powszednie w godz. 10-18 i o godzinę dłużej w weekendy.

Od 25 czerwca linia brzegowa strzeżonego kąpieliska na Pogorii III wydłuży się do 300 m, a więc o plażę po prawej stronie molo. Wtedy zespół ratowników powiększy do 11 osób w dni powszednie i 13 osób w weekendy.

Nad Pogorią I strzeżone kąpielisko wyznaczone jest wzdłuż 50 m brzegu. Tam pracują 3- i 4-osobowe zespoły ratowników.

Dąbrowscy WOPR-owcy, oprócz obserwacji kąpielisk przy plażach, działają też na wodzie, patrolując jeziora na motorówkach i łodziach.

13 czerwca działalność rozpoczął sezonowy posterunek straży miejskiej nad Pogorią III, którego kadra pilnuje porządku i bezpieczeństwa w rejonie dąbrowskich jezior. Wzorem poprzednich lat współpracują z ratownikami WOPR i razem z nimi patrolują zbiorniki.

Tuż przed sezonem wakacyjnym śląski garnizon policji wzbogacił się o 7 łodzi motorowych Kontra 450 wraz z osprzętem i przyczepami transportowymi. 5 z nich będzie w dyspozycji Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i będą wykorzystywane również na dąbrowskich akwenach.

Przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z serwisu kąpieliskowego. Znajdziemy w nim wykaz miejsc przeznaczonych do kąpieli, oceny jakości wody i informacje o plażowej infrastrukturze.

Serwis kąpieliskowy to portal przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdują się w nim m.in. informacje o jakości wody, a także oznakowany na mapie Polski – wykaz wszystkich oficjalnie działających kąpielisk, wyznaczonych uchwałami rad gmin.

Po wybraniu miejsca, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego, charakterystyka akwenu, a także raport zawierający m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowanie kąpieliska.

Serwis zawiera także informacje o miejscach, w których ze względu na zanieczyszczenia albo zakwit sinic nie można się kąpać.

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak