Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 lipca 2020

Bezpieczne kąpieliska

Drukuj

Przed wypoczynkiem nad wodą warto skorzystać z serwisu kąpieliskowego. Zawiera m.in. wykaz miejsc przeznaczonych do kąpieli, oceny jakości wody i informacje o plażowej infrastrukturze.

Serwis kąpieliskowy to portal przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdują się w nim informacje o jakości wody, a także oznakowany na mapie Polski – wykaz wszystkich kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin.

Po wybraniu miejsca, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego, a także raport zawierający m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowanie kąpielisk. W serwisie znajdują się m.in. informacje o otwartych, strzeżonych kąpieliskach w Dąbrowie Górniczej, czyli Pogorii I i III.

Serwis zawiera także informacje o miejscach, w których ze względu na zanieczyszczenia albo zakwit sinic nie można się kąpać. To problem, który w sezonie letnim pojawia się w wielu akwenach. Zakazu kąpieli nie można lekceważyć.

Styczność z wodą, w której stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych może powodować objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, szczególnie w przypadku napicia się skażonej wody. W wyniku kontaktu z sinicami czy innymi bakteriami, mogą pojawić się także podrażnienia skóry.

Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic albo wystąpiły np. bakterie z grupy coli. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, może pojawić się m.in. wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Pobieranie próbek wody i ocena jej jakości prowadzone są przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz organizatorów kąpielisk. Badania wykonywane są w laboratoriach PIS lub laboratoriach zewnętrznych, które są zatwierdzane przez służby sanitarne.

Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie