26 czerwca 2019

Bezpieczeństwo na wakacjach

Wakacje trwają w najlepsze, a co za tym idzie również sezon urlopowy. Wielu z Was już regeneruje swoje siły na wiele możliwości, inni wypoczynek mają jeszcze przed sobą. Jednak niezależnie czy dopiero planujesz gdzieś jechać czy spędzasz lato w mieście, warto pamiętać o zasadach, dzięki którym z wakacji przywieziemy tylko miłe wspomnienia.

Aktywnie i bezpiecznie

Podczas aktywnego wypoczynku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym, jak się zachowywać, aby kąpiel była bezpieczna pisaliśmy tutaj. Warto również zapoznać się z zasadami zachowania podczas upałów, które w tym roku są rekordowe. Wycieczki w góry mogą być wspaniałą atrakcją, jeśli zaopatrzymy się w apteczkę, zadbamy o odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także zabierzemy ciepłe ubranie. Nie można schodzić z górskich szlaków. Warto też poinformować bliskich o planowanej trasie i sprawdzić prognozę pogody. Aby uniknąć poparzeń słonecznych – zarówno nad wodą, w górach, jak i w mieście – należy używać kremu z filtrem ochronnym i w miarę możliwości chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. A podczas uprawiania sportów pamiętaj o kasku i ochraniaczach, a przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek i unikaj ryzykownych zachowań!

Mali krwiopijcy

Okresy letnie sprzyjają wylęgowi komarów. Osoby spędzające czas nad wodą, w zalesionych rejonach, a nawet zwykłych przydomowych ogródkach są szczególnie narażone na pogryzienia przez komary. Jak się przed nimi ustrzec i zniwelować ryzyko pogryzienia? Przede wszystkim nie powinniśmy gromadzić wody w zbiornikach np. na działkach czy w przydomowych ogrodach.  Jeśli jednak konieczne jest jej gromadzenie, pamiętajmy o tym, by pojemniki były szczelnie przykryte. Warto pamiętać, że woda i tereny podmokłe to nie jedyne miejsca, gdzie komary mogą się zadomowić. Należy pamiętać też o tym, by zadbać o swoje trawniki, czyli kosić i wyrywać niepotrzebne chaszcze i zarośla. Posiadaczom oczek wodnych zaleca się hodowlę „komarożernych” gatunków ryb oraz częstą wymianę wody. Nasze domy możemy wyposażyć w moskitiery, które skutecznie uniemożliwią wtargnięcie nieproszonym gościom. Zaleca się też stosowanie profilaktycznych ochronnych środków na skórę odstraszające komary. W naszym mieście prowadzone są opryski przeciw komarom.

Cisi zabójcy

Kolejnym zagrożeniem, z którym możemy spotkać się w okresie wakacji (ale nie tylko!) to dopalacze. Niszczą one ośrodkowy układ nerwowy i negatywnie wpływają na pracę mózgu. Są to substancje uzależniające, a efekty stosowania dopalaczy są bardzo zróżnicowane i są uzależnione indywidualnie. Zareaguj, jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać używki. Należy zwrócić uwagę na zmiany w nastroju takie jak: poczucie niepokoju, częste bóle głowy, kłopoty ze snem, palpitacje serca, dezorientacja, poczucie załamania, nagłe ataki szału, halucynacje i urojenia, które podobne są do stanu psychozy. W ekstremalnych przypadkach dopalacze mogą powodować też problemy z oddychaniem, znużenie, stany lękowe oraz problemy z koncentracją. Należy pamiętać, że zażywanie dopalaczy szczególnie źle działa na osoby dojrzewające – pozostawiają spustoszenia w mózgu, których nie da się naprawić. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twoich bliskich ma do czynienia z dopalaczami lub nie umiesz sam sobie poradzić, zadzwoń pod numer: 800 060 800.

Tuż przed wakacjami, do szkół trafiły informacje jak ustrzec się przed zagrożeniami czyhającymi na dzieci i młodzież podczas ich letniej przerwy w nauce. Zorganizowany został również konkurs przez Wojewodę Śląskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty pt. „Wakacje: bezpiecznie, zdrowo i zabawnie”. Konkurs ten ma na celu propagowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego w miejscu zamieszkania. Więcej informacji o konkursie znajdziecie tutaj.

 

WW/AB

Czytaj więcej

Samorząd to wspólnota

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem