Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 kwietnia 2023

Babcine przedszkole

Drukuj

Senior-Wigor wspiera osoby starsze i samotne. Można tu aktywnie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego, porozmawiać w miłym towarzystwie.

– Ty idziesz do swojego przedszkola, babcia do swojego – tak Janina Gorgoń tłumaczy swojemu 6-letniemu prawnukowi. W taki oto sposób Dzienny Dom „Senior-Wigor” zyskał sławę babcinego przedszkola. Mimo że uczęszczają tu też dziadkowie, babcie są jednak górą. Jest ich po prostu więcej.

Każdy spędza czas tak, jak mu się podoba

Placówka powstała w 1982 roku i była jedną z pierwszych w Polsce. Mieściła się wówczas przy ul. Korczaka 9a. Dzisiaj, po wielu zmianach i przekształceniach, funkcjonuje jako Dzienny Dom „Senior-Wigor” z siedzibą przy ul. Morcinka 15. Posiada także dwie filie: jedną przy ul. Korczaka 9a, drugą przy ul.  Jaworowej 4a. Jest lokalnym ośrodkiem wsparcia dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+.

Codziennie – poza sobotą i niedzielą – w godzinach od 7 do 15 oferuje swoim podopiecznym dwa posiłki, możliwość skorzystania z kąpieli czy pralni i miłe towarzystwo. Nie bez znaczenia jest możliwość zagospodarowania wolnego czasu: wycieczki krajoznawcze, wizyty w kinie, teatrze, zajęcia sportowo-rekreacyjne, komputerowe, plastyczne, muzyczne, gry interakcyjne i treningi pamięci. Każdy może spędzić czas tak, jak mu się podoba i wybrać takie aktywności, które najbardziej go interesują. Przykładem jest Jadwiga Szczepańska-Jastrzębska, mistrzyni w dzierganiu serwetek, której prace można podziwiać w ośrodku.

2023.03.16 DG - Dzienny Dom "Senior-Wigor". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Placówka zapewnia też transport seniorom niepełnosprawnym. Nie tylko dojazd do ośrodka, ale i na imprezy kulturalno-rekreacyjne. Instruktorzy terapii zajęciowej prowadzą warsztaty i ćwiczenia, pracownik socjalny oraz opiekunowie przypominają o zażyciu leków, pomagają ustalić wizyty lekarskie, wypełnić potrzebne dokumenty, załatwić prywatne spawy. Służą informacją swoim podopiecznym i ich rodzinom.

Drugi dom pełen ciepła, uśmiechu i radości

– Udało się nam stworzyć miejsce, gdzie podopieczni chętnie przychodzą, bo czują się dobrze i bezpiecznie. Mają stały rozkład zajęć i profesjonalne wsparcie. Jesteśmy dla nich drugim domem, rodziną. Dlatego z przyjemnością obchodzą tu swoje imieniny czy urodziny. Takie spotkania są pełne ciepła, uśmiechu i radości – mówi Iwona Kiernożycka, dyrektor Dziennego Domu „Senior-Wigor”.

– W swojej pracy nastawiamy się na poprawę sprawności naszych seniorów, integrujemy środowisko wewnątrz domu i międzypokoleniowo z dziećmi, które nas odwiedzają, harcerzami czy przedstawicielami innych grup społecznych. Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu, wspieramy zainteresowania i aktywności, zwiększamy dostępność do dóbr kultury, sportu i rekreacji. Dążymy do tego, by senior miał równe szanse w życiu społecznym, by zmieniał się jego wizerunek w oczach młodszego pokolenia. W tworzeniu tak przyjaznego miejsca osobom starszym wspiera nas wiele szkół, instytucji, fundacji i stowarzyszeń – podkreśla Iwona Kiernożycka.

2023.03.16 DG - Dzienny Dom "Senior-Wigor". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Z usług dziennego domu korzysta obecnie 108 osób: 75 kobiet i 33 mężczyzn. Miejsc jest nieco więcej, bo 135: 35 w siedzibie przy ul. Morcinka i po 50 w filiach. Każdy może przyjść i przekonać się osobiście, jak funkcjonuje ośrodek, zobaczyć, jak pracują podopieczni, jaką mają opiekę. O działaniach domu można poczytać też na stronie internetowej seniorwigordg.naszdps.pl i facebooku. Informacje można uzyskać także telefonicznie pod numerem 32 264 70 33.

Zainteresowani pobytem muszą skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gdzie załatwia się wszystkie formalności. Ważna informacja: korzystanie ze świadczeń dziennego domu jest odpłatne i uzależnione od dochodów.

2023.03.16 DG - Dzienny Dom "Senior-Wigor". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)Grażyna Kwaśniewska: Do ośrodka uczęszczam już drugi rok. Przyszłam zobaczyć, co się tutaj dzieje, spodobało mi się i zostałam. Jestem emerytowaną nauczycielką, pracowałam z dziećmi, byłam w ruchu. Chciałam nadal być aktywna i jestem. Uczestniczę w zajęciach sportowych, różnych spotkaniach i pogadankach, głównie tych prozdrowotnych. Ważne jest dla mnie to, by tu przychodzić, mam taka potrzebę. Chcę pracować w zespole, coś tworzyć, rozmawiać z koleżankami i kolegami, obchodzić wspólnie różne uroczystości, a nawet święta.

2023.03.16 DG - Dzienny Dom "Senior-Wigor". FOTO: Dariusz Nowak (nddg)Janina Gorgoń: Lubię tu przychodzić, bo dobrze się tu czuję. Miło spędzam czas i nie jestem sama w domu. Odwiedzam to miejsce już cztery lata. Tutaj zawsze mam z kim porozmawiać, wymienić się różnymi wiadomościami, podzielić ploteczkami. Mogę wybrać się na spacer, na lody, na ławeczkę. Uczestniczę w różnych zajęciach, chcę być jak najdłużej sprawna umysłowo i fizycznie. Chcę być aktywna, mieć więcej siły i energii. Sama dużo chodzę. Wszędzie, gdzie mogę, docieram pieszo, często rezygnuję z autobusu.

Lucyna Stępniewska

Tekst ukazał się w marcowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Czytaj więcej

Wiadomości

Metrorowery od ponad miesiąca jeżdżą po Dąbrowie. Mieszkańcy je polubili

Wiadomości

Rocznica Porozumienia Dąbrowskiego. Tu pisała się historia

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Rekreacja

Zbliża się sezon, czas na prezentację