Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 czerwca 2022

Asystenci pomogą przedszkolakom i uczniom z Ukrainy

Drukuj

Odnaleźć się w obcym kraju nie jest łatwo, szczególnie kiedy barierę stanowi język. W Dąbrowie Górniczej specjalni asystenci w 16 przedszkolach i szkołach pomogą dzieciom z Ukrainy wejść w edukacyjny rytm, porozumieć się z rówieśnikami i nauczycielami.

Asystenci, których jest 31, to Ukraińcy biegle mówiący po polsku. W ramach specjalnego programu Cash for Work zostali zatrudnieni na 6 miesięcy (od czerwca do końca listopada), żeby w 16 placówkach oświatowych wspierać nauczycieli w pracy z małymi uchodźcami i pomóc im się porozumieć. Dzięki temu dzieci zyskają szansę na korzystanie z zajęć i naukę w sposób jak najbardziej zbliżony do ich polskich koleżanek i kolegów.

Ukraińska kadra trafiła do przedszkoli nr 4, 11, 13, 14 i 33, szkół podstawowych nr 3, 8, 10, 13, 16, 20 i 21, zespołów szkolno-przedszkolnych nr 2 i 5, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, a także Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. To placówki, których dyrektorzy zgłosili zapotrzebowanie na takie wsparcie.

– Asystenci uczniów będą pracować również w wakacje, m.in. podczas szkolnych półkolonii czy dyżurów przedszkolnych. Jeżeli w ich szkole czy przedszkolu w okresie wakacyjnym nie będzie zajęć, mogą zostać oddelegowani do innych placówek, w których akurat się odbywają. Poza tym ich zadaniem będzie także przygotowywanie materiałów dydaktycznych dla uczniów ukraińskich, to różnego rodzaju opracowania albo tłumaczenia. W roku szkolnym czy w wakacje zajęć dla nich na pewno nie zabraknie – wyjaśnia Marta Bobrowska-Juroff, zastępca naczelnika wydziału oświaty UM.

Program Cash for Work realizowany i finansowany jest przez fundację PCPM (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej). Działania, nastawione na szerokie wsparcie uchodźców, fundacja prowadziła m.in. w Libanie dla Syryjczyków i w Ukrainie dla uciekinierów z Donbasu. Pomaga również mieszkańcom państw afrykańskich. W Polsce program Cash for Work wprowadzono też w Lublinie, Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy, Białymstoku, Wrocławiu, Jastrzębiu-Zdrój, Siedlcach, Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Starkowie i Goleniowie.

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Wiadomości

Na dwa miesiące ciężarówki wracają na Strzemieszycką

Wiadomości

Poczuj magię Świąt w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Mikołajki w Dąbrowie Górniczej