Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 stycznia 2021

Nie lekceważ zimy

Drukuj

Jak przygotować siebie i swoich bliskich na mroźne dni. Jak pomóc bezdomnym.

Od kilku dni media straszą „bestią ze wschodu”, potężnym wyżem znad Syberii, który ma dotrzeć do Polski i przynieść siarczysty, iście syberyjski mróz. Synoptycy z całego świata przestrzegają przed dużymi mrozami, które pojawią się już w drugiej połowie miesiąca. Niezależnie od tego, czy temperatura powietrza spadnie do -30°C, -40°C jak mówią jedni czy jak chcą drudzy tylko lokalnie do -7°C, a w miejscowościach podgórskich do -15°C,  do niskich temperatur trzeba się przygotować. Pomyśleć o sobie i swoich bliskich, ale także o bezdomnych, którym w tym czasie koniecznie trzeba pomóc.

Mróz. Odczucie silnego mrozu może powodować nie tylko ujemna temperatura, ale także wiatr i wilgotność powietrza. Najważniejsze jest zabezpieczenie się przed wychłodzeniem organizmu i odmrożeniami.

Zalecane postępowanie:
– Pamiętaj o ciepłej odzieży. W czasie mrozów najlepiej ubierać się warstwowo („na cebulkę”).
– Nie wychodź na dwór bez czapki. Bardzo ważne są też rękawiczki i ocieplane buty, aby skutecznie ochronić dłonie i stopy przed odmrożeniem.
– Twarz posmaruj odpowiednim kremem ochronnym – policzki, broda, nos to miejsca najbardziej narażone na odmrożenie.
– Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększa odporność na odczucie zimna.
– Nie przebywaj na mrozie pod wpływem alkoholu ani nie spożywaj alkoholu na mroźnym powietrzu. Grozi to utratą przytomności, wychłodzeniem organizmu, a nawet śmiercią.
– Jeśli wybierasz się na wycieczkę w teren, zwłaszcza w góry, nie idź sam. Zostaw dokładną informację o planowanej trasie i godzinie powrotu. Weź wysokokaloryczną żywność (czekolada) i termos z gorącym napojem. Pamiętaj, aby mieć przy sobie w pełni naładowany telefon komórkowy i latarkę.
– W czasie mrozów zwracaj uwagę na osoby osłabione, bezdomne, będące pod wpływem alkoholu. Zawiadom odpowiednie służby – od twojej reakcji może zależeć życie człowieka.

Zalecane postępowanie w przypadku odmrożeń:
– Objawy odmrożeń: blada, zimna, sucha skóra, spowolnione tętno i oddech, zaburzenia świadomości.
– Postępowanie z osobą poszkodowaną: przykryj (owiń) kocami, folią lub innym materiałem o właściwościach izolujących, zapewnij ciepłą kąpiel w letniej wodzie, stopniowo ogrzewanej; jeżeli osoba jest przytomna: podaj ciepłe słodzone napoje (np. herbata) lub wysokokaloryczne pokarmy (np. czekolada), co 45-60 sek. sprawdź tętno.
– Nie wolno: nacierać odmrożonych kończyn śniegiem (mogą powstać mikroskopijne rany, łatwo powstaje zakażenie), podawać alkoholu (może spowodować przechłodzenie całego organizmu), palić papierosów.
– W przypadku ciężkich odmrożeń trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem. Odmrożenie może spowodować nieodwracalną martwicę tkanki i grozi poważnymi powikłaniami.

Ważne telefony:
– 112 – Ogólnopolski numer ratunkowy
– 999 – Pogotowie Ratunkowe

Zagrożenia zimowe - ikonki

Pomoc osobom bezdomnym
O to, by bezdomni przebywający na terenie naszego miasta bezpiecznie przeżyli zimę dbają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, streetworker, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Strażnicy Miejscy. Na co dzień współpracują ze sobą, wymieniają się informacjami i udzielają pomocy potrzebującym.

W razie potrzeby bezdomni mogą skorzystać ze schronienia, gorącego posiłku, pomocy finansowej oraz opieki zdrowotnej. Na terenie miasta funkcjonuje bowiem noclegownia z ogrzewalnią, schronisko dla osób bezdomnych oraz schronisko dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Z dostępnych tam miejsc mogą równocześnie skorzystać 84 osoby. Przy schronisku dla bezdomnych działa również łaźnia, gdzie osoby potrzebujące mogą dodatkowo skorzystać z kąpieli, zrobić pranie i zmienić odzież.

Schronienie. Noclegownia dla Bezdomnych przy ul. Łącznej 31 (tel. 32 268 89 82) czynna jest: od 1 października do 31 marca w godz. od 18:00 do 8:00.  Osoby bezdomne przyjmowane są na zasadzie interwencji, bez konieczności posiadania jakiegokolwiek skierowania z zastosowaniem jedynie kryterium trzeźwości.

Kąpiel. Łaźnia dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością przy al. Zwycięstwa 6 (budynek schroniska dla bezdomnych Caritas) czynna jest: w poniedziałki w godz. od 15:00 do 19:00 oraz w środy od godz. od 15:30 do 18:30. Łaźnia zapewnia środki higieniczne, ręcznik, bieliznę osobistą, możliwość wyprania lub wymiany odzieży. W nagłych przypadkach kąpiel możliwa jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00 po telefonicznym uzgodnieniu ze streetworkerem.

Streetworker – Marcin Włodek (571 332 393)
Godziny przyjmowania – od poniedziałku do piątku od 7:00 do 9:00. Al. Piłsudskiego 2, III piętro, pokój nr 313. W późniejszych godzinach streetworkera można spotkać na ulicy. Streetworker pomaga na co dzień osobom bezdomnym przebywającym w różnych rejonach naszego miasta na ulicach, klatkach schodowych, boksach śmietnikowych, ławkach, węzłach ciepłowniczych itp. Jego zadaniem jest informowanie osób bezdomnych o możliwościach skorzystania z pomocy, motywowanie do zmian postaw i przekonań tych osób, niejednokrotnie również towarzyszenie tym osobom w trakcie załatwiania różnych spraw.

Osobom bezdomnym, ubogim i zagrożonym wykluczeniem społecznym oferowane jest wsparcie specjalisty terapii uzależnień, psychologa, doradcy zawodowego, prawnika działających w ramach Klubu Integracji Społecznej, który funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. W miarę potrzeb osoby bezdomne mogą liczyć także na wsparcie specjalistów innych placówek, fundacji i stowarzyszeń działających na terenie miasta.

Koordynatorami działań na rzecz osób bezdomnych na terenie gminy jest Centrum Zarządzania Kryzysowego i Komendant Straży Miejskiej, którzy dostępni są pod całodobowymi numerami, tj. odpowiednio 32 262 44 10,  662 138 252  i  32 264 91 28,   32 295 67 76,   32 262 69 29.

Ponadto pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego oraz numerach telefonów alarmowych.

fot. pixabay.com

Czytaj więcej

Biznes

Kolej chce połączyć Tworzeń z Gołonogiem i Strzemieszycami. Ruszyły konsultacje

Nieruchomości

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży

Komunikaty

najem i dzierżawa

Komunikaty

najem i dzierżawa nieruchomości