ArcelorMittal Poland, Grupa Saint- Gobain i Koksownia Przyjaźń wśród 500 największych firm Europy Środkowo- Wschodniej. W najnowszym dodatku „Europa 500”, który wydawany jest wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” znalazły się 3 firmy, które mają swoje siedziby w Dąbrowie Górniczej.
W rankingu najwyżej uplasowała się firma ArcelorMittal Poland. Z powodu braku danych za rok 2010, w rankingu zostały uwzględnione tylko przychody ze sprzedaży w kwocie 2 019,1 mln euro osiągnięte w 2009 roku. W ostateczności firma spadła w rankingu o 6 pozycji zajmując w 2010 roku 64 pozycję.
Grupa Saint- Gobain w porównaniu z rokiem 2009 awansowała o 3 pozycje w rankingu ostatecznie zajmując 184 miejsce. Firma na koniec 2010 roku uzyskała przychody ze sprzedaży w kwocie 938,8 mln euro.
Bardzo miłym zaskoczeniem okazała się klasyfikacja Koksowani Przyjaźń, która zadebiutowała w rankingu na 265 pozycji. Firma, zatrudniająca 1 717 osób na koniec 2010 roku uzyskała przychody ze sprzedaży na poziomie 733,7 mln euro co zaowocowało zyskiem netto na poziomie 82,3 mln euro.
Wzrost w branży wyrobów przemysłowych w dużej mierze był wynikiem rosnących cen surowców. Wolumeny sprzedaży również wzrosły, ale w dużej mierze wzrost cen metali, a w przypadku branży energetycznej i zasobów naturalnych, był istotnym czynnikiem determinującym wzrost firm w regionie. W większości krajów regionu Europy Środkowo- Wschodniej można zauważyć kontynuację pozytywnych tendencji z 2010 roku.
Według Tomasza Ochrymowicza z firmy doradczej Deloitte, „pozostaje tylko patrzeć, czy i jak ostatnie zawirowania na rynkach finansowych wpłyną na wyniki rankingu w przyszłym roku”.
Źródło: Europa 500 „Rzeczpospolita” z dn. 8 września 2011





